Türkiye'den 'Milli Gözetim Radarı' hamlesi

Türkiye'den 'Milli Gözetim Radarı' hamlesi

Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi "Milli Gözetim Radarı" hizmete başlayacak.

Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı yaklaşım radar sistemi Milli Gözetim Radarı (MGR) hizmete başlayacak.

Gaziantep Havalimanı'nda kule ve radar binası inşaatı biten MGR'nin, test aşamasının ardından hizmete gireceği bildirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, radarın TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü iş birliğinde geliştirildiğini aktardı. Varank, "MGR, milli imkanlarla hayata geçirdiğimiz Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı havaalanı yaklaşım radar sistemi olacak. Milli Gözetim Radarı'mız ile sivil uçaklarımız daha güvenli iniş kalkış yapacak." diye konuştu.

MGR'nin test kontrollerinin sona ermesinin ardından tam fonksiyonlu olarak DHMİ'ye teslim edileceğini anlatan Varank, sonrasında da hava trafik kontrol hizmetlerinde aktif olarak kullanılacağını bildirdi.

Menzili 112 kilometre

MGR, tam yedekleme özelliğine sahip birincil gözetleme radarı PSR ve ikincil gözlem radarı SSR'den oluşuyor. PSR radarı, S bantta çalışarak 112 kilometre menzile ve 8,5 kilometre azimut kapsama alanına sahip bulunuyor. SSR radarı da MODE-S desteği sağlıyor. Bu sayede, uçağın tescil işareti, mevkisi, irtifası ve hızı gibi bilgiler iletilebiliyor.

Hareketli hedef takibi yapabilen algoritmaya sahip MGR, yağış konumunu ve yoğunluğunu da ölçebiliyor.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.