Türkiye'nin eski Washington büyükelçisinden S-400 uyarısı: Türkiye kaybeder

Türkiye'nin eski Washington büyükelçisinden S-400 uyarısı: Türkiye kaybeder

Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi Namık Tan, S-400 alımında ısrarın ABD ile ilişkilere olumsuz yansıyacağı uyarısında bulundu.

Konuyu sosyal medya hesabından değerlendiren Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi Namık Tan, ilişkilerde gelinen noktayı "sular ısınıyor" ifadesiyle tanımladı. ABD'nin Türkiye'ye F-35 teslimatını askıya alabileceği uyarısında bulunan eski büyükelçiye göre Washington'ın Türkiye'ye alternatif tedarikçi arayışına başladığını duyurdu.

Namık Tan ayrıca, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 füze sistemlerini alması durumunda ekonomik yaptırımlarla karşılaşabileceğine işaret etti.

"Dış politikada bin düşünüp, bir adım atmak gerekir." diyen Namık Tan, Türkiye'nin F-35 üretimine yaptığı katkıyı hatırlattı ve bu sürecin ülkedeki savunma sanayii şirketlerinin teknolojik kabiliyetlerini artırdığını belirtti.

Tan, "S-400 meselesine hamaset zemininde yaklaşmak bize kaybettirir" ifadelerini kullandı.

Daha önce Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği görevini de yürüten Namık Tan, Washington'daki dört yıllık görevinin ardından 17 Mart 2014 tarihli kararname ile merkeze alınmıştı. Tan, emekliye ayrıldıktan sonra inşaat şirketi STFA Grubu'nun yönetim kurulu üyeliğine seçilmişti.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.