Twitter, siyasi reklam yasağını kaldırıyor

Twitter, siyasi reklam yasağını kaldırıyor

Elon Musk'ın satın aldığı Twitter, siyasi reklam yasağını kaldıracağını duyurdu.

(Fotoğraf: Flickr/ Alan O'Rourke)

Soayal medya platformu Twitter, 2019 yılında getirdiği siyasi reklam yasağını kaldıracağını açıkladı. Şirketten dün yapılan açıklamada da ABD'de reklam politikasını esneterek televizyon ve media kurumlarıyla, benzer noktaya çekeceği belirtilmişti.

Bu değişikliklerle Twitter'ın reklam politikasını Facebook, Google ve Youtube'a yaklaştıracağı düşünülüyor. Çinli video uygulaması TikTok ise siyasi reklamları yasaklamaya devam ediyor.

Twitter'dan yapılan açıklamada "Amaca yönelik reklamların kamuoyunda önemli konularda diyaloğu kolaylaştırdığına inanıyoruz" denildi.

Twitter'ın güvenlik yetkilisi Ella Irwin, şirketin izin vereceği hedefe yönelik reklamlar arasında seçmen kaydı, iklim değişikliği ya da nüfus sayımı gibi hükümet programlarıyla ilgili eğitim ve bilinci arttıracak reklamların yer aldığını kaydetti.

Twitter siyasi reklamları 2019 yılında sosyal media şirketleri seçimle ilgili dezenformasyonun yayılmasına izin verdikleri için eleştirildikleri sırada yasaklamıştı. Twitter sosyal içerikli reklamlara da yasak getirmişti.

Ancak Elon Musk'ın, Twitter'ı Ekim ayında satın almasının ardından binlerce çalışanı işten çıkarması, eski Başkan Donald Trump'ın hesabının kalıcı olarak askıya alınmasından geri adım atması ve dolandırıcıların faydalandığı ücretli doğrulama özelliğini aceleye getirmesi karşısında büyük reklamverenler, Twitter'dan uzaklaşmıştı.
Geçen ay Musk, sıkı maliyet azaltma önlemlerini Twitter'ın gelecek yıl 3 milyar dolar eksi nakit akışı olabileceğini söyleyerek savunmuş ve bu önlemler sonucu gelir-gider dengesini sağlamayı umduğunu söylemişti.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.