Uçak üreticisi Airbus üç ayda 481 milyon euro zarar etti

Uçak üreticisi Airbus üç ayda 481 milyon euro zarar etti

Uçak üreticisi Airbus, bu yılın ilk çeyreğinde 481 milyon euro net zarar ettiğini açıkladı.

Uçak üreticisi Airbus, bu yılın ilk çeyreğinde 481 milyon euro net zarar ettiğini açıkladı. Dev havacılık şirketi geçen yılın bu döneminde 40 milyon euro net kar etmişti. Avrupalı firma, koronavirüs salgını sebebi ile 2020 yılının ilk üç ayında geçen yıla göre 40 uçak daha az teslimat yaptığını açıkladı.

Airbus'ın toplam satış rakamları yılık ilk çeyreğinde yüzde 15.2 düşüş ile 10.6 milyar euroya geriledi. Airbus'ın Başkanı Guillaume Faury yaptığı basın açıklamasında, "ticari ve endüstriyel anlamda yıla sağlam bir başlangıç yaptık ancak Covid-19 salgınının etkilerini kendi hesabımızda hemen fark ettik." dedi.

Airbus'ın Başkanı Faury: Krizin başındayız

Faury, yaşanan durumu "havacılık endüstrisi tarihinde karşılaşılmış en ciddi kriz" olarak niteledi. Airbus'ın Başkanı Faury, "Öngörülebilirliğin sınırlı olması açısından hala krizin başındayız."şeklinde konuştu.

Airbus Helikopter'in ticari aktiviteleri yüzde 19 artarak 1.2 milyar euroya ulaşırken Airbus Savunma ve Uzay sabit kalarak 2.1 milyar euro oldu. Ancak yılın ilk çeyreğinde ticari uçakların satış rakamlarında yüzde 27 düşüş kaydedildi. Avrupalı firma 2020'nin ilk üç ayında 122 uçak teslim etti. Üretimi tamamlanmış 60 ürün ise Covid-19 salgını sebebi ile müşterilerine teslim edilemedi.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.