1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Ukrayna: Rusya nükleer santralin müdürünü kaçırdı
Ukrayna: Rusya nükleer santralin müdürünü kaçırdı

Ukrayna: Rusya nükleer santralin müdürünü kaçırdı

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu (Energoatom), Rusya’yı Zaporijya Nükleer Santrali’nin Genel Müdürü Ihor Murashov’u "kaçırmakla" suçladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Energoatom tarafından yapılan açıklamada Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin Genel Müdürü Murashov’un cuma günü yerel saat ile 16’da Ruslar tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Ülkenin güneydoğusundaki nükleer santralin Genel Müdürü Murashov’un Rus askerleri tarafından önce yolda giden arabasının durdurulduğu ardından gözleri bağlanarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü aktarıldı.

Energoatom Başkanı Petro Kotin. “Ihor Murashov’un Rusya tarafından kaçırılması Ukrayna ve Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin güvenliğini tehlikeye atıyor.” dedi.

Kotin, Rusya’dan Murashov’un derhal serbest bırakılmasını istedi.

Nükleer santral içinde incelemelerde bulunan Uluslararası Atom Enerji Ajansı heyetinden şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Rusya’nın işgal ettiği nükleer santral etrafında süren çatışmalar, uzun süredir Uluslararası Enerji Ajansı için ciddi endişe kaynağı oluyor.

Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

Toplam 6 nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna'daki toplam elektriğin yüzde 20'sini sağlıyor.

Zaporijya Nükleer Santrali, 4 Mart'ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

Kaynak: Euronews

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler