1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Umman Dışişleri Bakanı'ndan İran'a ziyaret
Umman Dışişleri Bakanı'ndan İran'a ziyaret

Umman Dışişleri Bakanı'ndan İran'a ziyaret

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmek için bugün öğle saatlerinde Tahran’a gitti.

A+A-

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmek için bugün öğle saatlerinde Tahran’a gitti.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Umman Dışişleri Bakanı’nın Tahran ziyareti, iki ülke arasında süregelen istişareler ve bölgede yaşanan son gelişmeler ışığında diyalog ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

En son 2 Mayıs’ta başkent Tahran’a ziyaret gerçekleştiren Alevi, İran Dışişleri Bakanı ile gerçekleştirdiği görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı bölgesel ve uluslararası konuları ele almıştı.

Umman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yusuf bin Alevi’nin Tahran ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgede yaşanan son gelişmelere dair taraflar arasında devam eden istişareler kapsamında yapıldığı aktarıldı.

İran basınında yer alan haberlerde, Umman’ın, Tahran yönetiminin el koyduğu petrol tankerine ilişkin İran ve İngiltere arasındaki anlaşmazlıkta arabulucu rolü üstlendiği kaydedildi.

Umman, geçmişte İran ve Batı arasında artan gerginliğe son vermek için birçok kez arabuluculuk görevi üstlenmişti.

Tahran ve Londra arasında yaşanan gerginlik, İngiltere’nin 4 Temmuz’da İran’a ait Grace 1 isimli petrol tankerine el koymasının ardından artış gösterdi. İngiltere, Tahran’ın Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım kararını ihlal ederek Suriye’ye petrol taşıdığı gerekçesiyle İran’a ait petrol tankerinin alıkonulduğunu açıkladı.

Olayın ardında iki hafta sonra İran, Hürmüz Boğazı’nda uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle İngiltere’ye ait Steno İmpero adlı İngiliz bandıralı petrol tankerine el koydu. Londra ise Tahran’ın bu iddiasını reddediyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler