1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. "Uygur Türkü genç Hong Kong'da Çin tarafından alıkonuldu"
"Uygur Türkü genç Hong Kong'da Çin tarafından alıkonuldu"

"Uygur Türkü genç Hong Kong'da Çin tarafından alıkonuldu"

Uluslararası Af Örgütü, Hong Kong'da Çinli yetkililerce sorgulanan Uygur Türküne iki haftadır ulaşılamadığını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Arkadaşını ziyaret etmek için öğrenim gördüğü Güney Kore'den Hong Kong'a giden Uygur Türküne, Çinli yetkililerce sorgulandığını bildirmesinden bu yana ulaşılamıyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre, Doğu Türkistan doğumlu Abdulveli Abdurrahman, 10 Mayıs'ta arkadaşını ziyaret etmek amacıyla Güney Kore'den Hong Kong'a gitti ve o gün bugündür Abdurrahman'a ulaşılamıyor.

Abdurrahman, Hong Kong'a varmasının hemen ardından havalimanında Çinli yetkililerce sorgulandığı hakkında arkadaşını bilgilendirmesinden bu yana kendisine ulaşım sağlanamıyor.

Uygur Türkünün Çinli yetkililerce gözaltına alınmış olabileceğini açıklayan Af Örgütü'ne göre, Hong Kong hükümeti de Abdurrahman'ın sorgulanması sürecine dahil olmuş olabilir.

Af Örgütü'ne göre ayrıca Abdurrahman, yurt dışı seyahatleri dolayısıyla Çin hükümetinin "izleme listesinde" bulunuyordu.

Çin'in Uygur Türklerini dünya genelinde hedef aldığı ve gözetlediği yönündeki iddialar göz önüne alındığında Doğu Türkistanlı Abdulveli Abdurrahman'ın da Pekin yönetimince alıkonulmuş olabileceği ve işkenceye maruz kalabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler