Uygurlara desteği kesen Ukrayna Çin ile anlaşma imzaladı

Uygurlara desteği kesen Ukrayna Çin ile anlaşma imzaladı

Ukrayna Uygur Türklerine yönelik insan hakkı ihlallerinin soruşturulması çağrısına verdiği desteği çekmesinin ardından Çin ile yatırım anlaşması imzaladı.

Çin ile Ukrayna arasında yatırım anlaşması imzalandı. Anlaşmanın Ukrayna'nın Birleşmiş Milletler tarafından Çin'e karşı yapılan Uygur Türklerine yönelik insan hakkı ihlallerinin soruşturulması çağrısına verdiği desteği çekmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Çin ile Ukrayna arasında altyapı sektörününde işbirliğini güçlendirmek ve iki ülke arasındaki ekonomik bağlara ivme kazandırmak için bir anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov tarafından 30 Haziran tarihinde imzalandığı belirtilen anlaşma kapsamında iki ülke arasında iç yatırımlar ve mali kurumların yol, köprü ve demiryolu projeleri üzerinde aktif şekilde işbirliği yapması ve geniş kalkınma açılımını hedefleyen ortak projeler için gereken yardım ve desteğin sağlanması amacıyla harekete geçirilmesi öngörüldü.

Çin basınına yansıyan haberlerde anlaşma, her iki tarafın pragmatik işbirliği için aksaklıklara rağmen ortak anlayış ve destek içinde sergilediği büyük çabanın bir göstergesi olarak yorumlandı.

Zamanlaması dikkat çekici

İngiliz The Times gazetesi ise söz konusu anlaşmanın Ukrayna'nın geçen ay Kanada'nın Birleşmiş Milletler nezdinde yaptığı girişim kapsamında Çin'in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinin soruşturulması çağrısına verdiği desteği çekmesinin ardından gelmesine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler'de (BM) Kanada öncülüğünde toplam 45 ülke Çin'e hitaben ortak çağrı yaparak Pekin'in Uygur Türklerinin yaşadığı Şincan bölgesine bağımsız gözlemcilerin girmesine izin vermesini istemişti.

Bildiride Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin yanı sıra Ukrayna'nın da imzası bulunuyordu. Ancak Çin'in yarım milyon doz Covid-19 aşısının Ukrayna'ya gidişini bloke etme tehdidi sonucu Kiev yönetimi BM bildirisinden haziran ayı sonuna doğru desteğini çekti.

Çin ise baskı iddialarını yalanlayarak aşı dağıtımınının siyasi koşullara bağlı olmadığını bildirdi. Ukrayna Çin'den sipariş ettiği 1 milyon 900 bin dozun 1 milyon 200 binini teslim aldı.

Çin, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhakından bu yana Ukrayna'nın en büyük ticaret ortağı haline geldi. Çin'in Ukrayna savunma şirketlerini satın alması da Pekin'in Kiev üzerindeki nüfuzunu arttırabileceği gerekçesiyle ABD'yi endişelendiren konulardan biri. Her ne kadar Ukrayna Çin ile ticari bağlarını kuvvetlendirse de, askeri yardım açısından ABD'ye, Rusya'ya karşı koruma açısından da NATO'ya ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.