1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Venezuela muhalefeti halkı ve askeri protestoya çağırdı
Venezuela muhalefeti halkı ve askeri protestoya çağırdı

Venezuela muhalefeti halkı ve askeri protestoya çağırdı

Venezuela'da Nicolas Maduro'nun başkanlığını tanımayan muhalefet bir geçiş hükümeti kurulması talebiyle protestolara hazırlanıyor.

A+A-

Ulusal Meclis'te çoğunluğu oluşturan sağ muhalefet, Mayıs 2018'de yüzde 46 katılımın olduğu başkanlık seçiminin yeniden yapılmasını talep ediyor.

Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, başkent Caracas’ta cuma günü yapılan gösteride, 'Jimenez diktatörlüğünün' düşüş yıl dönümü olan 23 Ocak itibariyle, Maduro iktidarına karşı halka sokağa inme çağrısında bulundu.

Guaido 'darbe çağrısı' yapmakla suçlanıyor

Ülkenin ekonomik krizden kurtulması için geçiş hükümetinin şart olduğunu savunan Guaido, dünkü gösteri sırasında yaptığı konuşmada ayrıca anayasaya göre kendisinin bu görevi üstlenebileceğini söyledi.

Guaido'nun, "Venezuela halkı, ordu ve uluslararası toplum bizi iktidara taşımalıdır" ifadesi Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve destekçileri tarafından "askeri darbe çağrısı" olarak yorumlandı.

Cezaevi Hizmetleri Bakanı İris Varela sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Guaido, hücreni ve üniformanı hazırladım" yorumunda bulundu.

'Vatana ihanet soruşturması'

Geçtiğimiz hafta 12 Latin Amerika ülkesi (Lima Grubu), Maduro hükümetini tanımayacaklarını açıklamış, iktidarı muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis'e teslim etmesi çağrısında bulundu.

Maduro ise, Ulusal Meclis ile kendisi aleyhine kararlar alan Lima Grubunu destekleyen muhaliflere karşı "vatana ihanet soruşturması" başlatılması emrini verdi.

Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra ABD, AB de serbest ve demokratik seçimlerin olmadığını ileri sürerek Maduro'nun başkanlığını kabul etmiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler