1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. WhatsApp kurucusu: Kullanıcıların gizliliğini Facebook'a sattım
WhatsApp kurucusu: Kullanıcıların gizliliğini Facebook'a sattım

WhatsApp kurucusu: Kullanıcıların gizliliğini Facebook'a sattım

Dünya genelinde 1.5 milyarı aşkın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp'ı kuran ve Facebook'a satan Brian Acton, "Kullanıcılarımın gizliliğini sattım" diyerek pişman olduğunu belirtti.

Sputnik
A+A-

Forbes'a konuşan Brian Acton, 2014 yılında WhatsApp'ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook'a satmasıyla ilgili olarak, "O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum" dedi.

Bloomberg HT'nin haberine göre, bu yılın başında patlak veren Cambridge Analytica skandalı sonrası Twitter üzerinden başlatılan 'Facebook'u Sil' kampanyasına da destek veren Acton, teknoloji alanında son yılların en büyük satışına imza atmasına karşın, pişman olduğunu açıkladı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg başta olmak üzere şirkette çalışan yöneticilerle olan görüş ayrılığına değinen Acton, "Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar" dedi.

Dünya genelinde 1.5 milyarı aşkın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp'taki kullanıcı gizliliğine vurgu yapan Acton, "Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum" ifadelerini kullandı.

Eylül 2017'de Facebook'tan, 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan vazgeçerek ayrılan WhatsApp'ın kurucusu Acton, Cambridge Analytica skandalının yaşandığı Mart 2018'de "Facebook'u silme zamanı" diyerek tweet atmıştı.

2018 yılının Mayıs ayında da Brian Acton ile birlikte WhatsApp'ın diğer kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde Facebook'un 2012'de 1 milyar dolara satın aldığı Instagram'ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger de istifa kararı almıştı. Instagram'ın kurucuları "Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için ayrılıyoruz" açıklaması yapmıştı.

Facebook'tan cevap

Acton'un eleştirileri üzerine, 'söz konusu süreci doğrudan yaşayan biri olarak kendini bu konuda yazmaya mecbur hissetiğini' ifade ederek açıklamalarda bulunan Facebook üst yöneticilerinden David Marcus, Facebook sayfasında yayınladığı mesajda"Pasif-agresif olmaya gerek yok. Sizi bir milyarder yapan insanlara saldırmak, tamamen bir düşük sınıf göstergesi" ifadelerini kullandı.

Brian Acton'ın yanısıra WhatsApp'ın diğer kurucu ortağı Jan Koum'u da işaret eden David Marcus, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in bu kişilere şirkette benzeri görülmemiş bir özerklik sağladığını ama hayal kırıklığına uğradığını da belirtti.

WhatsApp için iş planı üzerinde çalışırken Acton'ın hiçbir zaman işe yaramadığını iddia eden Marcus, "Benim görüşüme göre eğer işletmelerin insanlara mesaj göndermesi ve bunun için ödeme yapmasına izin vermesi konusunda endişeleriniz varsa, bu konudaki yaklaşımınızı ortaya koyup, kanıtlamak için çok çalışmalısınız. Bu konuda pasif-agresif olmaya gerek yok" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler