1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. 90 milyon Facebook kullanıcısının hesabı 'ele geçirilebilir'
90 milyon Facebook kullanıcısının hesabı 'ele geçirilebilir'

90 milyon Facebook kullanıcısının hesabı 'ele geçirilebilir'

Facebook, 90 milyon kullanıcı hesabının hackerlar tarafından ele geçirilmesine sebep olabilecek güvenlik açığı bulduklarını açıkladı.

BBC Türkçe
A+A-

Facebook'tan yapılan açıklamada, korsanların hesaplardaki "başkasının gözünden gör" özelliği üzerinden "erişim jetonu" sağlayabildiği bildirildi.

Açıklamada güvenlik açığından etkilenen yaklaşık 50 milyon hesabın "erişim jetonunun" sıfırlandığı, ek önlem olarak bu butonu geçen yıl içinde kullanmış 40 milyon hesabın daha "erişim jetonlarının" sıfırlandığı belirtildi.

Bu, yaklaşık 90 milyon hesabın, kullandıkları cihazlarda Facebook şifrelerini yeniden girmek zorunda kalmaları anlamına geliyor. Açıklamada "İncelememiz henüz başlamış olduğu için bu hesapların kötü amaçla kullanılıp kullanılmadığı ya da bilgilerin ele geçirilip geçirilmediğini halen araştırıyoruz" denildi.

Facebook değer kaybetti

Haberin ardından Facebook hisseleri yüzde 3 değer kaybederek 163.87 dolara indi. Facebook "Başkasının gözünden gör" özelliğinin de geçici olarak durdurulduğunu da belirtti.

Facebook hesaplarının kullanıcıların farklı cihazlarında açık kalmasını sağlayan dijital anahtara "erişim jetonu" adı veriliyor.

Şirketin güvenlik biriminin başında bulunan Guy Rosen, hatadan dolayı kullanıcılardan özür diledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler