1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. WhatsApp mesaj paylaşım sayısını 5'e düşürdü
WhatsApp mesaj paylaşım sayısını 5'e düşürdü

WhatsApp mesaj paylaşım sayısını 5'e düşürdü

Dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla aynı mesajın paylaşılma sayısını yirmiden beşe düşürdü.

A+A-

Dünyada en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, platformda yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla aynı mesajın paylaşılma sayısını 5'e düşürdü. Daha önce kullanıcılar bir seferde 20 kişiyle aynı mesaj paylaşabiliyordu.

WhatsApp’ın bu kararı almasının ardında Hindistan’da uygulama üzerinden yayılan yalan haber sonucu linç girişimleri, seçim dönemlerinde yayılan gerçek dışı bilgiler ve dezenformasyonun giderek artması yatıyor.

Whatsapp grupları üzerinden yayılan yalan haberlerin kışkırtıcı nitelik taşıması nedeniyle 6 ay önce Hindistan'da başlatılan sınırlama artık dünyanın diğer yerlerinde de uygulanacak.

Bir WhatsApp grubuna en fazla 256 kullanıcı kaydedilebiliyor. Bu teorik olarak tek bir kullanıcının bir mesajı daha önce mümkün olan 5 bin 120 kişi yerine yalnızca 1 bin 280 kişiye kadar iletebileceği anlamına geliyor. Ancak mesajı alan kişilerin bunu 5 kez paylaşmasının önüne geçecek herhangi engel söz konusu değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler