1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. İnternetin reklam payı televizyonu geçti
İnternetin reklam payı televizyonu geçti

İnternetin reklam payı televizyonu geçti

Avrupa Görsel ve İşitsel Gözlemevi tarafından yayınlanan rapor, Avrupa Birliği ülkeleri içinde, internet reklamcılığının, televizyon reklamcılığının önüne geçtiğini ortaya koyuyor.

A+A-

Avrupa Görsel ve İşitsel Gözlemevi tarafından yayınlanan rapora göre, 2016 yılı rakamları temel alındığında AB’de internetteki reklamların kapasitesi 36,8 milyar euro iken, televizyondaki reklamların kapasitesi 31,4 milyar euro.

Araştırmanın diğer ilginç bir sonucu ise 6-15 yaş grubu çocukların vakitlerinin yüzde 20’sini video kliplerine bakarak geçirdiğini ortaya koydu.

İnternetteki video reklamları, tüm video reklamlarının yüzde 9’una tekabül ederken, video reklamlarının yüzde 91’i hala televizyonda yayınlanıyor. Ancak, internetteki video reklamlarında 2015 ile 2016 yılları arasındaki yüzde 21 oranında artış gösterdiği dikkate alındığında, internet üzerinden paylaşılan video reklamlarının gelecekte reklam pastasından çok daha fazla pay alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Tabletler ve akıllı telefonlar

Yine araştırmaya göre, videoların yüzde 47’si tabletlerde, yüzde 22’si ise akıllı telefonlardan izleniyor. Bu da, genç neslin internet üzerinde video izleme ve video paylaşma konusunda en etkin hedef kitle olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Aslan payı YouTube and Facebook'a gidiyor

Araştırma, internet üzerinden Avrupa’da video reklam pastasından 'aslan payı'nı YouTube ve Facebook şirketlerinin aldığını ortaya koydu. Bu iki şirket, internet üzerinden tüm reklam pastasının yüzde 56’sına sahip.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler