1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Araştırma: Yetişkin bir insan ömrü boyunca 78 bin saatten fazla TV izliyor
Araştırma: Yetişkin bir insan ömrü boyunca 78 bin saatten fazla TV izliyor

Araştırma: Yetişkin bir insan ömrü boyunca 78 bin saatten fazla TV izliyor

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, ortalama bir televizyon izleyicisi hayatı boyunca 78 binden fazla saati ekran karşısında geçiriyor.

A+A-

Her ne kadar sosyal medya ve internet platformları yerini almaya başlamış olsa da, televizyon halen ‘vazgeçilmez’ olmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalar da bunu doğrular nitelikte.

İngiltere’de 2 bin yetişkinle yapılan araştırma, ortalama bir televizyon izleyicisinin hayatı boyunca 78 binden fazla saati ekran karşısında geçirdiğini ortaya koydu.

78 binden fazla saat ekran karşısında geçiyor

Günlük bazda, yetişkin bir kişi üç buçuk saat boyunca TV izlerken, yıllık bazda bakıldığında ise bin 248 saat ediyor.

Aynı zamanda LG Electronics tarafından yaptırılan ankete katılan yetişkinlerin hayatları boyunca televizyonda 3 bin 639 film ve 31 bin 507 dizi izlediği belirtildi.

Yetişkinler TV'de en çok film izliyor

Buna ek olarak araştırma, “ne izleneceğine karar vermenin” modern aileler arasında çok yaygın bir sorun olduğunu, ankete katılan kişilerin yarısından fazlasının ise bu sorunla başa çıkmak adına evlerinde birden fazla televizyon bulundurduğunu ortaya koydu.

Ayrıca ankete katılanların dörtte biri, görüntü kalitesinin eski bir TV tarafından kolayca harap edilebileceğini belirterek, genellikle futbol maçı gibi programları izlemek için daha iyi TV sistemine sahip olan arkadaşlarının evlerine gittiklerini belirtiyor.

Türkiye'de ise TV izleme oranı düşüyor

Öte yandan Türkiye'de Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan 'Televizyon İzleme Eğilimleri' araştırmasında, 2006 yılından 2018 yılına kadar uzanan zaman diliminde, günlük ortalama televizyon izleme oranlarının her geçen yıl düştüğü gözlendi.

RTÜK'ün ekim ayında yayımladığı araştırmada, 2006 yılında ortalama günlük televizyon izleme süresi 308 dakika olan Türkiye'de, 2009 yılında 263 dakika, 2012 yılında 234 dakika, geçen yıl ise 214 dakika günlük ortalama televizyon izlendiği, en çok izlenen program türünün ise haberler ve yerli diziler olduğu belirtilmişti.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler