1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Yakın tarihin en 'yıkıcı' yılı: 2017
Yakın tarihin en 'yıkıcı' yılı: 2017

Yakın tarihin en 'yıkıcı' yılı: 2017

İklim Değişikliği Konferansı'nda sunulan rapora göre 2017 yılında 11 bin 500'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, iklim değişikliği nedeniyle meydana gelen olayların gelişmekte olan ülkeleri vurduğu bildirildi.

Deutsche Welle
A+A-

Alman çevre örgütü Germanwatch'ın Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı'nda sunduğu rapora göre, iklim olayları 2017 yılında 11 bin 500'den fazla can kaybı ve 375 milyar dolardan fazla hasara yol açarak yakın tarihin en yıkıcı yılı oldu.

Endeks raporunun yazarı David Eckstein "Rüzgar hızı ve fırtınaların yoğunluğu ile yağışlar iklim biliminin beklentileri dahilinde" dedi ve ekledi "Ancak bu yıl yaşanan kuraklık ve aşırı sıcaklar nedeniyle gelecek yılın endeksinde Avrupa'nın odak noktası olması bekleniyor."

Geçen yıl meydana gelen Maria kasırgasının en fazla yıkıma yol açtığı ülkelerden Porto Riko'da neredeyse 3 bin kişi yaşamını yitirmişti. Kasırga Porto Riko'yu endeksin üst sıralarına taşıdı.

İklim olayları gelişmekte olan ülkeleri vuruyor

Germanwatch'ın İklim Risk Endeksi raporuna göre son 20 yılda meydana gelen iklim olaylarının gelişmekte olan ülkeleri daha fazla etkilediğini gösterdi.

İklim Riski Endeksi aşırı hava olaylarının etkilediği 10 ülkeden sekizinin alt veya orta alt gelir grubundaki gelişmekte olan ülkeler olduğunu ortaya koydu. Aşırı hava olaylarının etkilediği ülkeler arasında Porto Riko, Honduras ve Myanmar başı çekerken, Haiti, Filipinler, Nikaragua, Bangladeş, Pakistan, Vietnam ve Dominika adası da listede yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler