1. İNSAN VE YAŞAM

  2. Yeni Zelanda'da 51 balina daha sahile vurarak öldü
Yeni Zelanda'da 51 balina daha sahile vurarak öldü

Yeni Zelanda'da 51 balina daha sahile vurarak öldü

Yeni Zelanda'da 1 hafta önce 150 kılavuz balinanın sahilde ölü bulunmasının ardından, Chattam Adaları'nda da 51 balina daha kıyıya vurarak öldü.

BBC Türkçe
A+A-

Yeni Zelanda açıklarındaki Chattam Adaları'nda 51 kılavuz balina daha kıyıya vurarak öldü. Böylece bölgede bir hafta içinde ölen balina sayısı 200'ü geçti.

Çevre Koruma Dairesi yetkilileri Perşembe günü Hanson Körfezi'nde 80-90 balinan kıyıya vurduğunu açıkladı. Balinalardan bazıları yeniden yüzmeyi başarırken 50'si ölü bulundu. Kurtulma şansı olmayan bir balina ise uyutuldu.

Kurtarma operasyonunun sorumlusu Dave Carlton, "Bu balinayı kurtarma şansımız yoktu. Üzülerek bu kararı almak zorunda aldık. Yapılabilecek en insani şeyi yaptık" dedi.

Hayvanlar, Maori yerlilerinin görüşü alındıktan sonra denize yakın bir noktada kumun altına gömülmeye başlandı. Hayvanların ölüm nedenini belirlemek için doku örnekleri alındı.

Az sayıda insanın yaşadığı Chattam Adaları, Yeni Zelanda'nın doğu kıyılarına 800 kilometre uzaklıkta. Yaklaşık bir hafta önce Stewart Adası'nda da 150 pilot balina sahilde ölü bulunmuştu.

Northland'da da 10 pigme balinası kıyıya vurmuştu.

Olası nedenler

Yeni Zelanda'da balinalar zaman zaman kıyıya vuruyor. Ama toplu ölümler nadiren görülüyor.

Hayvanların neden kıyıya vurdukları hala bilinmiyor. Balinaların kötü hava nedeniyle ya da yırtıcılardan kaçarken yönlerini kaybetmiş ya da hastalığa yakalanmış olabilecekleri belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler