Yıl 2021, yer Kanada: "Artık yerlilerin çocuklarını alıkoymayacağız"

Yıl 2021, yer Kanada: "Artık yerlilerin çocuklarını alıkoymayacağız"

Kanada, Amerikan yerlilerinin çocuklarını artık alıkoymayacaklarına dair bir karar aldı.

Kanada, Amerikan yerlilerinin çocuklarını artık alıkoymayacaklarına dair bir karar aldı.

Bir süredir resmi kilise okullarında, yerlilerden alıkonulan çocuklara ait cesetlerin bulunmasıyla gündeme gelen ülkede tepkiler artıyordu.

Cowessess First Nation Şefi Cadmus Delorme ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun katılımıyla gerçekleştirilen bir törende, bakım altındaki çocuklar üzerindeki yasal kontrol federal mevzuat uyarınca ilk kez yerlilere devredildi.

1951 yılından beri, yerli toplumun çocukları hükümet tarafından alıkonuluyor ve bakım altındaki alınıyordu. Yerliler, alıkonulan kendi çocukları üzerinde karar verme yetkisine sahip değildi.

Şimdiye kadar yüz binlerce çocuk, yerlilerden alıkonularak hükümete bağlı okullara zorla alındı.

Avrupalı sömürgeci güçlerin Amerika kıtasına ulaşmasının ardından, milyonlarca yerli Amerikalı, Avrupalı sömürgeciler tarafından katledildi.

Şu an ise ABD'de 5, Kanada'da ise 1.5 milyon civarında yerlinin hayatta kalabildiği biliniyor.

Hayatta kalmayı başaran yerliler ise, çocuklarının ve yaşam alanlarının alıkonulması gibi uygulamalarla karşı karşıya kalıyordu.

Kanada'nın böylesi bir kararı ancak 2021 yılında vermesi dikkat çekti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.