1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. YPG komutanı Kobani: Trump rejimle anlaşmaya itiraz etmedi
YPG komutanı Kobani: Trump rejimle anlaşmaya itiraz etmedi

YPG komutanı Kobani: Trump rejimle anlaşmaya itiraz etmedi

YPG Komutanı Mazlum Kobani, ABD Başkanı Donald Trump'ın YPG ile Esed rejimi arasında varılan anlaşmaya itiraz etmediğini söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

YPG Komutanı Mazlum Kobani, ABD Başkanı Donald Trump'ın YPG ile Esed rejimi arasında varılan anlaşmaya itiraz etmediğini söyledi.

Trump'la telefonda görüştüğünü aktaran Kobani, Kürtçe yayın yapan Ronahi televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya'nın YPG'nin Esed rejimiyle vardığı anlaşmanın garantörü olacağını belirtti. Kobani, anlaşmanın, daha sonra Esed rejimiyle üzerinde çalışılacak ve Suriye'deki Kürtlerin haklarını garanti altına alacak bir siyasi çözümün zeminini hazırlayacağını kaydetti.

Kobani, Esed rejimiyle askeri anlaşmanın Rusya destekli Esed rejimi askerlerinin Türkiye sınırı boyunca YPG bölgelerine konuşlanmasını öngörüyor olmasına karşın, son günlerde YPG'nin hükümet güçlerine topraklar devrettiği haberlerinin doğru olmadığını savundu.

Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki YPG güçlerine karşı 9 Ekim'de operasyon başlatmıştı. ABD Başkanı, Türkiye'nin operasyon bölgesinden ABD askerlerini çekmiş ve bu kararıyla hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından ABD'nin IŞİD'e karşı mücadelede beş yıldır sahadaki ortağı Kürt güçlere ihanet etmekle eleştirilmişti.

ABD güçlerinin boşalttığı bölgelere Esed rejimi ve Rus askerleri girerken, Trump yönetimi Türkiye'yi operasyonu durdurmaya ikna etmek için Ankara'ya Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da olduğu üst düzey heyet gönderdi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler