Yunanistan açıklarında göçmen teknesi battı: En az 79 ölü

Yunanistan açıklarında göçmen teknesi battı: En az 79 ölü

Onlarca kaçak göçmeni taşıyan bir balıkçı teknesi Yunanistan'ın güney kıyıları yakınlarında alabora oldu en az 79 kişi hayatını kaybetti.

Libya'dan aldığı göçmenleri İtalya'ya götürmek üzere yola çıkan göçmen teknesi, Mora yarımadası açıklarında bilinmeyen bir nedenle battı. Yunan yetkililer, ilk önce 17 olarak açıkladıkları ölü sayısının 79'a yükseldiğini duyurdu.

Göçmenlerin daha iyi bir yaşam umuduyla çıktıkları tehlikeli yolculuklar can almaya devam ediyor. 

Geniş bir arama kurtarma operasyonu ile şimdiye kadar 104 göçmene ulaşılabildi ve hayatta kalanlardan dördü hipotermi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Yetkililerden gelen açıklamaya göre olay, çarşamba günü erken saatlerde Yunanistan'ın güney Mora bölgesinin yaklaşık 75 kilometre açığında meydana geldi. 

104 kişi kurtarıldı

Kurtarma operasyonuna altı sahil güvenlik gemisi, bir donanma fırkateyni, bir askeri nakliye ve bir hava kuvvetleri helikopterinin yanı sıra çok sayıda özel gemi katıldı. Kayıp olduğu düşünülen kişileri hala aranıyor.  

Yunanistan yetkilileri, hayatta kalan göçmenlerin Kamata kasabasına götürüldüğünü söyledi.

İtalya'ya giden göçmen teknesinin Libya'nın doğusundaki Tobruk bölgesinden yola çıkmış olduğu bildirildi. Yunan makamları ve AB sınır koruma birimi Frontex, tekne hakkında ilk olarak Salı günü İtalyan sahil güvenliği tarafından uyarıldı.

Pek çok kaçakçı, yerel sahil güvenlik devriyelerine yakalanmamak adına her geçen gün daha uzun ve zorlu rotalar üzerinden gidiyor. Yunanistan ana karası açıklarındaki uluslararası sulara giren kaçakçılar burada çoğu zaman büyük dalgalarla ve sert hava koşullarıyla karşılaşıyor.

Özel bir yat da kurtarıldı

Bu olaydan ayrı olarak, aynı gün alınan bir başka yardım çağrısı ile 70'ten fazla göçmeni taşıyan özel bir yat batmaktan kurtarıldı ve Girit adasının güney kıyısında bir limana çekildi.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.