1. BİYOGRAFİ

  2. Ziyaüddin bin Yusuf
Ziyaüddin bin Yusuf
Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ziyâüddin bin Yusuf, 1963 yılında, ‘Akto’ bölgesinde, ‘Barın’ köyünde doğdu. Babası bir çiftçiydi.Anne babasının kendisini terbiyesinden sonra, meşhur alimlerin gözetiminde yetişti. Kaşgar medresesinde okudu.  Daha sonra davet ve ‘Urumçi, Aksu, Hoten ve Kağlik’teki (Qaghliq)  islami ilimler aldı .

1985’te bütün Doğu Türkistan’ı dolaşarak Çin hükümetine karşı  bir direniş harekatı başlatmak için çeşitli görüşmelerde bulundu .

Bu çeşitli görüşmeler sonucu  1989’da Ziyâüddin bin Yusuf liderliğinde Doğu Türkistanlı Müslümanlar tarafından Doğu Türkistan İslam Partisi kuruldu .

Ziyâüddin bin Yusuf önderliğindeki  Doğu Türkistan İslam Partisi 15 Mart  1990'da halka açık ilk konferansını verdi .

İlk konferasından 10 gün sonra 25 Mart 1990 'da  ikinci konferansını veren Doğu Türkistan İslam Partisi  bu konferanslarda askeri operasyonlara ilişkin fiili çalışmaları ve rol dağılımını belirlediler. 

Doğu Türkistan İslam Partisi'nin kurulduğu sene içerisinde Ramazan ayının 17. günü  Doğu Türkistan'ın Kaşgar iline bağlı Barın kazasında bir caminin onarımında Çinli memurlar ile yerli halk arasında çıkan tartışmalar silahlı direniş hareketinin fitilini yaktı. Bu olay sonrası askerlerden elde edilen silâhlar ile mukavemet gösteren Doğu Türkistan halkı ile Çin askerleri arasındaki bu çatışma günlerce devam etmiştir.

Bu gelişmeler üzerinde,  Ziyâüddin bin Yusuf  ve 300  adamı  Doğu Türkistan'ın Kaşgar iline bağlı  Barın  kazasındaki  Çin Komünist Partisinin  binasına saldırarak  binayı ele geçirdiler. Çatışmalar 3 gün boyunca sürdü .  Çin Komünist Partisi beklemediği bu saldırı sonucunda birçok kayıplar verdi

Çin hükümeti, bu saldırı sorasında  4 bin asker ile Ziyâüddin bin Yusuf  ve adamlarınının bulunduğu bölgeyi kuşatma altına aldı . Kuşatmada Çin ordusuna mensup 9 asker ölürken, Doğu Türkistan İslam Partisi Çin ordusundan  pek çok silah ve mühimmat ele geçirdi. Ancak çatışmalar sırasında 32 Doğu Türkistanlı savaşçı da hayatını kaybetmişti

Doğu Türkistan İslam Partisi'nin kaybettiği 32 kişi arasında  Ziyâüddin bin Yusuf  'da vardı. Ziyâüddin bin Yusuf 'un başını çektiği bu çatışma Doğu Türkistanlılar tarafından "Barın Direnişi" olarak anılıyor.

Çin Komünist Partisi , Barın hadisesinden sonra Doğu Türkistan’ın genelinde binden fazla kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin bir kısmı işkence altında can verirken bir kısmı ise halen tutuklu bulunmakta.

Kaynak: Türkistan İslam Partisi Medya Merkezi 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler