AB Trump'ın sunduğu 'Yüzyılın Anlaşması' planını reddetti

AB Trump'ın sunduğu 'Yüzyılın Anlaşması' planını reddetti

Avrupa Birliği, Ortadoğu'ya barış getirme vaadiyle ABD tarafından sunulan 'Yüzyılın Anlaşması' planını reddederek İsrail'in daha fazla Filistin toprağı ilhak etmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan Ortadoğu barış planını reddettiğini açıkladı. Açıklamada, planın üzerinde anlaşılan uluslararası parametrelerle uyuşmadığı belirtildi ve Filistin topraklarının İsrail tarafından ilhak edilmesine karşı çıkılacağı belirtildi.

Birlik adına açıklama Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından yapıldı. Borrell, yazılı açıklamasında, "Adil ve kalıcı barışın inşa edilmesi için henüz çözümlenmemiş nihai statü başlıkları tarafların doğrudan müzakereleri ile karara bağlanmalıdır" ifadesine yer verdi. Borell, 28 Ocak'ta sunulan planın uluslararası parametrelerden uzak olduğunu da belirtti. Açıklamada Avrupa Birliği'nin 1967 sınırları çerçevesinde iki devletli çözüme destek vermeyi sürdürdüğü vurgulandı.

Avrupa Birliği, Trump'ın 2017 yılında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını kınayarak, Washington'ın bölgedeki arabuluculuk rolüne gölge düşürdüğüne dikkat çekmişti.

Üye ülkelerin Filistin meselesine farklı yaklaşımları nedeniyle Avrupa Birliği, Ortadoğu konusunda temkinli bir politika izliyor. Bazı ülkeler Filistin'i devlet olarak tanırken, Birlik konunun müzakereler yoluyla çözülmesini istiyor.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.