Arap Birliği Trump’ın Filistin planını reddetti

Arap Birliği Trump’ın Filistin planını reddetti

Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanan Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın önerdiği Ortadoğu barış planını reddettiğini açıkladı.

Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın hafta içinde açıkladığı "Ortadoğu barış planını" reddetti. Cumartesi günü Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü toplanan Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, planın adil bir barış anlaşması imzalanmasını mümkün kılmadığını açıkladı.

Örgütten yapılan açıklamada, Arap Birliği'nin planın uygulanması için ABD'yle işbirliği yapmayacağı, İsrail'in de anlaşmayı güç kullanarak tek taraflı uygulamaması gerektiği vurgulandı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Trump'ın planının Filistinliler için, Güney Afrika'da yıllarca süren ırk ayrımına dayalı apartheid rejimine benzer bir durum oluşturacağını söyledi.

Ahmed Ebu Gayt, "Bu plan Filistinlileri ikinci sınıf yurttaşlara dönüştürür. Asla barış getirmez" dedi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da planı reddedip ABD'nin artık kendileri için dost bir ülke olmadığını belirterek, "Tarihe Kudüs'ü satan veya ondan vazgeçen biri olarak geçmeyeceğim" diye konuştu

Trump 'Yüzyılın anlaşması' demişti

ABD Başkanı Donald Trump, "Yüzyılın anlaşması" olarak nitelendirdiği planı Salı günü Washington'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıklamıştı.

Trump'ın planının ana unsurları şöyle:

  • Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olacak.
  • ABD, planın kavramsal haritasında İsrail'e ait olması öngörülen toprakları tanıyacak. İsrail de "bazı ödünler" verecek.
  • Filistin toprakları iki katına çıkacak. Kurulacak Filistin devletinin başkenti Doğu Kudüs'te olacak ve ABD bölgede büyükelçilik açacak.
  • Hiçbir İsrailli ya da Filistinli yerlerinden edilmeyecek. Yani mevcut Yahudi yerleşimleri tamamen muhafaza edilecek.
  • İsrail, Ürdün Kralı Abdullah ile birlikte çalışarak Kudüs'te Mescid-i Aksa ve Harem-üş Şerif gibi kutsal yerlerin mevcut durumunun korunmasını sağlayacak.
  • Planın öngördüğü haritada Filistinlilere verilen topraklara dört yıl boyunca dokunulmayacak. Bu süreçte Filistinliler İsrail ile müzakereler yapacak ve bağımsız devlet olmak için planda vurgulanan koşulları yerine getirecek.

yuzyilinanlasmasi.jpg

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.