1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN SAVAŞI

  3. ABD Afganistan'da yine sivilleri vurdu: 4'ü çocuk 7 ölü
ABD Afganistan'da yine sivilleri vurdu: 4'ü çocuk 7 ölü

ABD Afganistan'da yine sivilleri vurdu: 4'ü çocuk 7 ölü

ABD'nin Afganistan'ın orta kesiminde düzenlediği hava saldırısında çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mepa News'in yerel haber kaynaklarında edindiği bilgilere göre, Afganistan'ın başkenti Kabil'in güney komşusu olan Logar ilinde ABD'ye ait savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırısında çok sayıda sivil öldü ve yaralandı.

Afganistan'ın Logar iline bağlı Muhammed Ağa ilçesinin Zargun Şehr bölgesinde ABD'nin sivilleri hedef aldığı hava saldırısında 4'ü çocuk en az 7 kişi yaşamını yitirdi. Birçok sivil de saldırıda yaralandı.

Afganistan'da sivil ölümleri rekor düzeyde

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Temmuz ayında yapılan açıklamada, Afganistan genelinde kayıt altına alınabilen sivil kayıplarına dair rakamın, 2018 yılının ilk altı ayında "endişe verici boyutlara" ulaştığı ifade edildi.

BM'nin açıklamasında 2018 yılının ilk altı ayında 1692 sivil kaybının kayıt altına alındığı ifade edildi.

2001 yılındaki ABD işgalinden sonra 2009 yılından itibaren ülkede yaşanan sivil ölümlerinin kayıtlarını tutan BM, bu rakamın geçmiş dönemden bu yana en yüksek sivil kaybı olduğunu vurguladı.

 BM Afganistan Yardım Misyonu tarafından yayınlanan raporda, 2018 yılındaki sivil kayıplarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranlar yüzde 1 arttığı kaydedildi.

Trump döneminde artan hava saldırıları

Afganistan'da Başkan Trump döneminde sivil yerleşim yerlerine yönelik hava saldırılarında büyük artış yaşandı. Taliban'ın varlık göstermediği bölgelere dahi hava saldırıları gerçekleştiren ABD güçleri, buralarda birçok sivilin yaşamını yitirmesine sebep oldu.

Son olarak Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar ve Paktiya vilayetlerinde sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı hava saldırılarında, yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre en az 50 sivil yaşamını yitirdi. 

Öte yandan ABD'ye ait savaş uçaklarının geçtiğimiz gün kuzeydeki Kunduz iline bağlı Çardere ilçesinde sivil yerleşim yerlerini hedef aldığı saldırıra sivil kayıpları yaşandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler