ABD, artan talepleri karşılamak için silah üretimini artıracak

ABD, artan talepleri karşılamak için silah üretimini artıracak

Birçok ülkenin, Rusya'nın Ukrayna işgalinde etkisini gösteren ABD menşeili silahlara ilgisinin olduğu ifade ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) son dönemde silah tedariki talebi aldığı belirtiliyor.

Bu kapsamda, bazı ülkeler yüksek teknoloji ürünü roket sistemleri dahil Pentagon’dan silah taleplerini son dönemde artırdı.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, Savunma Bakanlığı’ndan Bill LaPlante, Pentagon’un bazı özel askeri teçhizatlar konusunda hem Amerika hem de uluslararası talepleri karşılayabilmek için üretimin arttırılması amacıyla savunma endüstrisiyle iletişimde olduğunu belirtti.

LaPlante, bazı ülkelerin yüksek teknolojiye sahip topçu sistemi olarak bilinen HIMARS’ları satın almak için talepte bulunmaya başladığını kaydetti. LaPlante, Amerika’nın hem Ukrayna’ya gönderdiği HIMARS’ların yerine koyacağı envanteri düşünmesi hem de yabancı satışları hesap etmesi gerektiğini söyledi.

Pentagon’a göre Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya acilen gönderdiği 7 milyar dolar değerindeki teçhizatı bünyesine yeniden katmak için çalışmaya başladı bile.

Kongre bunun için 12,5 milyar dolarlık bir bütçeyi onaylamış durumda.

İşlerin bir an önce yerine getirilmesine bağlı olduklarını belirten LaPlante, bu çerçevede savunma endüstirisindeki ortaklarına net bir mesaj gönderdiklerini kaydetti.

Her ay 14,400 Howitzer mühimmatının üretildiğini belirten LaPlante, 3 yıl içinde bu rakamı 36 bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

LaPlante, bu rakama ulaşılsa bile taleplerin karşılanamayabileceğini belirtiyor. Bu nedenle Amerikan ordusu dünya genelinde şirketlerden 250 bin mühimmat almak için iletişime geçmiş durumda.

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum