"ABD askerleri Irak’tan 3 yıl içinde çekilecek"

"ABD askerleri Irak’tan 3 yıl içinde çekilecek"

Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa Kazımi, ABD askerlerinin Irak’tan 3 yıl içinde çekileceğini söyledi.

Irak resmi haber ajansı INA’ya konuşan Bağdat Hükümeti Başbakanı Mustafa Kazımi, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Kazımi, görüşmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, "ABD ve Irak bu görüşmeden memnun ayrıldı. Görüşmede ekonomik ve güvenlik işbirliği ile ABD güçlerinin Irak’taki varlığının yeniden değerlendirilmesi ele alındı" şeklinde konuştu.

Kazımi, "Dışişleri Bakanı ve ABD’li mevkidaşının başkanlığında yapılan Stratejik Diyalog toplantısında ABD güçlerinin varlığı ve bununla ilgili takvimin yeniden düzenlenmesi ile ABD güçlerinin Irak dışında yeniden konumlandırılmasıyla ilgili meselelerde, tümü Irak halkının menfaatine olacak bir dizi prensip üzerinde uzlaşıya varıldı. Stratejik Diyalog kapsamında, teknik bir ekibin, ABD güçlerini Irak dışında yeniden konumlandırılmasıyla ilgili mekanizma oluşturmasında anlaşma sağlandı” ifadelerini kullandı.

Kazimi, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“İlk defa ABD’den Irak hükümetinin taleplerine karşı şeffaf ve anlayışlı tavır gördüm. Başkan Trump, ABD güçlerinin Irak’tan 3 yıl içinde çekileceğini vurguladı. Onlar, ABD güçlerinin Irak dışında konumlandırılmasını görüşüyorlar. ABD Başkanı, Amerikan askerlerinin sayısının çok az olduğunu söyledi. Gerçekten de bu sayı az. Ancak Irak, ordu güçleri ve güvenlik birimlerinin geliştirilmesi ve eğitimi için ABD güçlerine ihtiyaç duyuyor. Ekonomik açıdan, Irak'ın bu ilişkiyi kendi çıkarları için değerlendirmeye ihtiyacı var. Özellikle ABD, enerji, petrol ve hatta eğitim alanında büyük endüstrilerin bulunduğu önemli bir devlet. Irak'ın büyük bir sanayi ülkesi (ABD) ile ortaklıktan faydalanma fırsatı var. ABD ile petrol ve enerji alanında bir dizi mutabakat zaptı imzalandı. Bunların en önemlisi Zikar vilayetindeki petrol anlaşması. Bu Irak geneli ve Zikar’ın evlatları için büyük bir fayda içeren stratejik bir proje. İran’a ziyaretimde söylediklerimin aynısını ABD’de de söyledim o da devletler arası ilişkinin ve Irak menfaatinin bir gereği olarak ilişkilerdeki gizliliğin gözetilmesidir."

Kazimi, Ürdün Kralı ve Sisi ile görüşecek

Bağdat Hükümeti Başbakanı Kazımi, açıklamasında ayrıca önümüzdeki hafta içinde Ürdün’ü ziyaret edeceğini duyurdu.

Kazımi, Ürdün’e düzenleyeceği ziyarette Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelecek. Ürdün’deki görüşmede ikili ilişkiler ve bölgedeki gelişmeleri ele alacaklarını söyleyen Kazimi, söz konusu ziyaretin, eski hükümet döneminde Mısır’ın başkenti Kahire’de başlatılan Ürdün-Irak- Mısır üçlü diyaloğun tamamlayıcısı niteliğinde olacağını kaydetti.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.