1. HABERLER

  2. ASYA

  3. ABD, Çin'e karşı Japonya ve Filipinler'le ilişkileri derinleştiriyor
ABD, Çin'e karşı Japonya ve Filipinler'le ilişkileri derinleştiriyor

ABD, Çin'e karşı Japonya ve Filipinler'le ilişkileri derinleştiriyor

ABD'nin Çin'in olası Tayvan işgaline karşı Japonya ve Filipinler başta olmak üzere Asya ülkeleriyle askeri ve savunma iş birliklerini geliştirme arayışında olduğu bildiriliyor.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri, gelecekte olası bir "Çin tehdidine" karşı hazırlık yapmak üzere Japonya ve Filipinler ordusu ile ilişkilerini derinleştiriyor.

Financial Times'ın Japonya'da görevli Amerikalı askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, Çin'in Tayvan'a savaş açması ihtimaline karşı ABD ve Japonya silahlı kuvvetleri müşterek operasyonlarını artırma eğiliminde.

ABD'nin Japonya'daki Deniz Piyade Kuvveti ve Üçüncü Deniz Piyade Seferi Kuvveti Komutanı James Bierman, ABD ve Japon ordularının çıkacak bir savaş durumunda savunacakları topraklar üzerine operasyon eğitimlerinde geçen yıl büyük oranda artış görüldüğünü söyledi.

Bierman'a göre Çin'in olası Tayvan işgaline hazırlanan ABD' ve Asya kıtasındaki müttefikleri, Batılı ülkelerin Rusya işgali karşısında Ukrayna'ya sağladıkları desteği çeşitli yönlerden ele alma fırsatı buldu. Bierman, Rusya'nın 2014 ve 2015 yıllarındaki saldırganlığı ile birlikte gelecekteki çatışmalara dair yaptığı hazırlıkları anımsattı.

Çin'in son yıllarda Tayvan çevresinde askeri hareketliliğini artırdığı biliniyor. Bu duruma karşı Japonya ve Filipinler ordusunun ABD ile savunma iş birliğine yoğunlaştığı gözlemleniyor.

Filipinlerin 5 üsse ek olarak 5 üste daha ABD'ye silah mevzilendirmeyi planladığı bildiriliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler