1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. ABD Dedeağaç'da askeri üs kurdu
ABD Dedeağaç'da askeri üs kurdu

ABD Dedeağaç'da askeri üs kurdu

Doğu Akdeniz, Ayasofya tartışmaları sürerken Yunanistan ABD'ye Dedeağaç bölgesinde üs verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Doğu Akdeniz, Ayasofya tartışmaları sürerken Yunanistan ABD'ye Dedeağaç bölgesinde üs verdi. Lozan Antlaşması'na göre bölgede asker bulundurulmaması gerekiyor.

ABD ve Yunanistan, boğazları devre dışı bırakacak bir projeye imza attı. Lozan Barış Anlaşması'na göre, asker bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan deniz ve hava üssü açıldı.

Çarşamba günü, Dedeağaç'a 101. ABD Hava İndirme Tümeni'ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirildi. Üs perşembe günü resmi törenle açıldı.

Uluslararası hukukun ihlali

Törene, Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD'nin Atina Büyükelçisi Goeffrey Pyatt ve Dedeağaç'ta konuşlu Yunan 12. Mekanize Piyade Tümeni'nin Komutanı katıldı. Üsse getirilen helikopterler cumadan itibaren Romanya'daki eğitim alanına uçtu. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, gelişmeyi “Yunanistan ve ABD,  Lozan Antlaşması'nı ve uluslararası hukuku ihlal ediyor” diye değerlendirdi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler