ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye'ye yardım seçeneklerini gözden geçiriyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye'ye yardım seçeneklerini gözden geçiriyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İdlib saldırısı sonrası Türkiye’ye yardım seçeneklerinin gözden geçirildiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında Pompeo, İdlib’de Türk askerlerini hedef alan saldırıyı kınadı, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız” mesajını verdi.

Pompeo, “Türkiye Hükümeti’ne taziye dileklerimizi gönderiyoruz.ABD bu saldırıyı en sert şekilde kınamaktadır. Esed rejimi, İran ve Hizbullah İdlib’de devam eden saldırılarını sonlandırmalıdır” ifadesini kullandı.

Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah’ın eylemlerinin Suriye’nin kuzeyinde ateşkesin tesis edilebilmesini doğrudan engellediğini kaydeden Pompeo, “Saldırılara son verilmeli, insani yardımlara erişim sağlanmalı ve BMGK’nin 2254 sayılı kararına göre bir siyasi çözüm geliştirilmelidir” dedi.

Pompeo açıklamasına şöyle devam etti:

“ABD, müttefikimiz Türkiye ile temas halinde ve bu saldırıya karşı Türkiye’ye yardım seçeneklerini gözden geçiriyor. Esed rejimi ve Ruslar’ın daha fazla gaddarlığını önlemek ve İdlib’de insani acıları hafifletmek için de gayret gösteriyoruz. ABD, Esed rejiminin, İdlib dahil tüm ülkede ateşkes ilan etmeyi de içeren BMGK 2254 sayılı kararın tüm maddelerine uyana kadar uluslararası topluma yeniden entegre olmasını engellemek için elinden geleni yapacaktır.”

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.