1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD Savunma Bakanı Esper: Ruslar Türkiye için iyi bir ortak değil
ABD Savunma Bakanı Esper: Ruslar Türkiye için iyi bir ortak değil

ABD Savunma Bakanı Esper: Ruslar Türkiye için iyi bir ortak değil

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçen hafta görüştüğü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a 'Ruslar'ın iyi bir ortak olmadığı' mesajını verdiğini söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Pentagon’da Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bir gazetecinin “Türkiye Suriye’de NATO’nun 5’inci maddesini devreye sokmak isterse ABD ne yapacak?” şeklindeki sorusunu da yanıtladı.

5’inci madde konusunda bu aşamada bir yorum yapmayacağını belirten Esper, “Türkiye orada muharip operasyonlar düzenliyor. Bu konuda adım adım gideceğiz. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bu mesele hakkında kısa bir görüşmem oldu. Söylediğim gibi, İttifak olarak bu konuyu adım adım ele alacağız, ki böylece olabileceklere karşı hazır olacağız” diye konuştu.

NATO'nun 5. maddesi, olası bir savaş halinde ittifak üyesi ülkeye diğer müttefik ülkelerin destek vermesini gerektiriyor. Yani bir NATO üyesi ülkeye savaş açılması, bütün NATO ülkelerine savaş açmak anlamına geliyor

Genelkurmay Başkanı Milley de Türk askerlerinin öldürülmesinde Rus pilotları ve savaş uçaklarının rol alıp almadığı sorusu üzerine, savaş uçaklarını tam olarak kimlerin kullandığı konusunda net ve kesin bir istihbarata sahip olmadıklarını belirtti. Milley, hem Türkiye hem Rusya’daki mevkidaşlarını arayarak mümkün olduğunca süratle gerilimi düşürmeleri çağrısında bulunduğunu aktardı.

Esper bir başka soruyu yanıtlarken, Türkiye’nin sınırlarını açıp açmaması konusunun siyasi bir konu olduğunu ve bu kararı Ankara’nın vereceğini kaydetti. Esper, geçen hafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmesinde, bir NATO müttefiki olarak Türkiye’ye olan desteklerini paylaştığını ve “Ruslar’ın her zaman iyi ortak olmadığı şeklindeki basit gerçeğe dikkat çektiğini” anlattı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler