1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD İdlib'e düzenlenen hava saldırılarını kınadı
ABD İdlib'e düzenlenen hava saldırılarını kınadı

ABD İdlib'e düzenlenen hava saldırılarını kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Rusya destekli Esed rejiminin İdlib'de sivillere yönelik düzenlenen hava saldırılarını kınadı.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İdlib'deki sivillere yönelik hava saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib'deki saldırılarına tepki gösteren Morgan Ortagus, açıklamasında, "ABD, İdlib ve kuzeybatı Suriye'nin diğer bölgelerindeki hastane ve sivil altyapıya zarar veren ve sayısız sivilin ölümüne yol açmaya devam eden Rus destekli Esed rejiminin hava saldırılarını şiddetle kınamaktadır." ifadelerini kullandı.

Ortagus, son 48 saat içerisinde yapılan saldırılarda 12 sivilin öldüğü, 40 sivilin yaralandığını da kaydetti.

Saldırılarda okul, doğumevi ve sivil yerleşim binalarının kullanılamaz hale getirildiğine dikkati çeken Morgan Ortagus, "Esed rejimine ait ölümcül savaş makineleri, sadece kuzeybatı Suriye'de çoğu çocuk ve kadından oluşan binlerce sivili katletti. Son saldırılara ilişkin raporlarda da Esed rejiminin Rusya desteğiyle sivilleri nasıl hedef aldığı açıkça görülüyor. Suriye halkı, Esed rejiminden yeterince acı çekti. Rusya ve Esed rejimine, bu çatışmaları Birleşmiş Milletler (BM) destekli siyasi süreç yoluyla çözme ve sivil alanlarda savaşı durdurma çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Ortagus, Suriye'deki BM destekli tıbbi tesislere yapılan saldırıları araştırmak için BM Soruşturma Kurulunun çalışmalarını desteklediklerini belirterek, "Bu çatışmalara askeri bir çözüm yok. Masum Suriyelilere yönelik saldırılar, insani krizin sona ermesi ve siyasi sürecin BMGK'nin (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) 2254 sayılı kararı gereğince gerçekleşmesi için derhal sona ermelidir." değerlendirmesinde bulundu.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler