1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Lavrov: ABD Suriye'de petrolü kontrol etmek için sözde devlet kurmak istiyor
Lavrov: ABD Suriye'de petrolü kontrol etmek için sözde devlet kurmak istiyor

Lavrov: ABD Suriye'de petrolü kontrol etmek için sözde devlet kurmak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 'ABD'nin Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek için bölgede sözde devlet kurmak istediğini' öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Paris Barış Forumu'nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek adına gerçekleştirmek istediği planları anlattı. Lavrov, ABD'nin Suriye'nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek için ülkenin doğu bölümünü koparmak ve orada bir sözde devlet kurulması amacıyla Basra Körfezi ülkelerini sürece dahil etmek istediğini söyledi.

Sputnik'in haberine göre, Lavrov, "ABD, Fırat'ın doğu kıyısında bir sözde devlet kurmak için her şeyi yapıyor ve Suriye'nin bu bölümünü koparma ve oradaki petrol yataklarını kontrol altına alma amacıyla orada YPG eliyle bir yerel yönetim kurulması için Körfez ülkelerinden büyük yatırımlar yapmalarını talep ediyor" dedi.

"ABD müttefiklerinin Suriye'nin yeniden inşasına yatırım yapmalarını yasakladı"

Bu arada Lavrov, Rusya'nın Esed rejimiyle birlikte, sığınmacıların dönmesi ve ülkenin normal yaşama yeniden geçmesi amacıyla ülkenin yeniden inşası için gerekli koşulları sağlamaya çalıştığını ve tüm tarafları buna davet ettiğini belirtti ve ABD'nin müttefiklerinin yeniden inşa çalışmalarına yatırım yapmalarını yasakladığını ileri sürdü.

"Kürtler siyasi diyalogda yer almalı ve tutarlı olmalı"

Lavrov, rejim ile YPG arasında diyalog kurulması ve YPG'nin bu diyalogda tutarlı olması gerektiğini söyledi.

Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü: "Suriyeli Kürtler bu ülkedeki siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalıdır. YPG, krizin başında ABD'nin desteğiyle hareket edebileceklerine karar verdi. ABD'nin kendilerini bu ayrılıkçı harekette destekleyeceğini düşünerek Rojava Federasyonu'nun kurulduğunu açıkladılar. Bu onların kararıydı. Ancak ABD'nin onlara olan ilgisi sona erdi ve YPG, rejimle diyalog kurulması için bizden yardım istedi. ABD, petrol yataklarını kontrol etmek için Suriye'ye geri döndüğünü açıklayınca Kürtler diyalogdan tekrar vazgeçti. Tutarlı olmak gerekiyor."

instabanner.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler