ABD ile Çin arasında 'Hong Kong' gerilimi

ABD ile Çin arasında 'Hong Kong' gerilimi

ABD ile Çin arasında, Çin'in Hong Kong'daki politikaları sebebiyle gerilim tırmanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Pekin yönetiminin Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yeni bir "ulusal güvenlik" yasa tasarısını takip etmesi halinde ABD'nin sert tepki vereceğini söyledi.

Dün Pekin tarafından yapılan açıklamada, Çin'in Ulusal Halk Kongresinin (NPC), Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hükümet karşıtı gruplarla etkin mücadelede ulusal güvenliği güçlendiren mevzuat çıkarmasına izin verecek bir karar tasarısı sunacağı bildirilmişti.

Çin’in Hong Kong’daki İrtibat Bürosu Direktörü Luo Huining, Hong Kong’daki hükümet karşıtı gruplara yönelik "dış müdahale, bağımsızlık yanlısı güçler ve radikal şiddetle mücadele etmek için ulusal güvenlik yasasının çıkarılması" gerektiğini açıklamıştı.

Çin'in bu adımla, "ayrılıkçı ve yıkıcı faaliyetlerle terörizmi yasaklayacak yeni bir ulusal güvenlik yasası çıkarmayı amaçladığı" belirtiliyor.

Bu girişimin, geçen yıl aylarca demokrasi yanlısı protestolara sahne olan Hong Kong'da ve uluslararası alanda tepkiye yol açmasının beklendiği kaydediliyor.

Pekin yönetiminin, Hong Kong'un kendi güvenlik yasasını meclisten geçiremeyeceğine ve NPC'nin sorumluluğu alması gerektiğine karar verdiği ifade ediliyor.

Hong Kong İngiltere'den Çin'e geçtiğinde 'Bir ülke-İki sistem' formülü garantisi altında geçmişti ancak Pekin bu durumdan memnun değil.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.