Pompeo: Demokrasileri tehdit eden Çin'e bağımlı olmayın

Pompeo: Demokrasileri tehdit eden Çin'e bağımlı olmayın

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Batı demokrasilerini tehdit eden Çin'e bağımlı olmama" konusunda Avrupa ülkelerini uyardı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, video konferans aracılığıyla katıldığı demokrasi zirvesinde Soğuk Savaş dönemini aratmayan bir konuşma yaptı.

Çin Komünist Partisi'nin diğer ülkeleri ABD ile Çin arasından bir seçim yapmaya zorladığını savunan Pompeo, "Kim olduğumuzu inkar etmeden bu alternatifin üstünden geçemeyiz. Otoriter rejimlere bağlı demokrasiler bu unvanı taşımayı hak etmiyor" diyerek Avrupalı ülkeleri uyardı.

Mike Pompeo açıklamasının devamında, "Açıkça konuşmalıyız. Her şeyden önce, tiranlık ve özgürlük seçiminde herhangi bir karışıklığa yer bırakmayacak şekilde kararlı bir şekilde hareket etmeliyiz" diye ısrar etti.

Pekin'e karşı bugüne kadarki en sert konuşmalarından birini yapan Pompeo, "Avrupa'dan, Çin mevzusuyla ilgili daha fazla açıklama gelmesini umuyorum" dedi.

ABD ile Çin arasında tansiyon yükseliyor

Çin ile ticari ve siyasi gerilimin arttığı son dönemlerde, ABD Başkanı Donald Trump, Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Trump, ayrıca Covid-19 salgınından sorumlu tuttuğu Pekin'i "dünya çapındaki kitlesel ölümlerin sorumlusu" olmakla suçlamıştı.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum