1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD ile Çin arasındaki konsolosluk krizi sürüyor
ABD ile Çin arasındaki konsolosluk krizi sürüyor

ABD ile Çin arasındaki konsolosluk krizi sürüyor

ABD ile Çin arasında son yaşanan karşılıklı restleşme, soğuk savaşı andıran karşılıklı açıklamalara tanıklık etti.

A+A-

Çin’in Houston Konsolosluğu ile ABD'nin Chengdu Konsolosluğu’nun karşılıklı olarak kapatılması, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkileri kötüleştirdi.

ABD Adalet Bakanlığı, ABD’de Çin’in için casusluk yapmakla suçlanan bir Singapur vatandaşının, Washington’da görülen davada suçunu itiraf ettiğini duyurdu. “Dickson Yeo” olarak da bilinen Jun Wei Yeo, yabancı bir devlet için çalıştığını itiraf etti ve Yeo on yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. İtiraf ifadesine göre Jun Wei Yeo, 2015 yılında Çin ajanları tarafından Asya ülkeleri hakkında bilgi toplamak üzere işe alındı, ancak daha sonra ABD üzerine odaklanmaya çağrıldı.

Çin’in Houston Konsolosluğu’nun kapatılmasından kısa bir süre sonra Cuma günü, ABD’li yetkililer gibi görünen bir grubun binanın arka kapısını zorla açtıkları görüldü. ABD Dışişleri Bakanlığı geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Houston’daki Çin Başkonsolosluğu’nun artık kapalı olduğunu doğrulayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada, bu yapılanın uluslararası ve ikili anlaşmaların ihlali olduğunu ve nasıl yanıt vereceği konusunda herhangi bir açıklama yapmadan, Çin’in bu harekete misliyle karşılık vereceğini belirtti. Çinli yetkililerin, dün Chengdu’daki ABD Konsolosluğu personelinin kurumdan ayrılmaya hazırlandıkları sırada, konsolosluk binası dışındaki güvenlik önlemlerini sıkılaştırdığı ifade edildi.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler