1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. ABD ile Rusya arasında Akdeniz'de savaş uçağı gerginliği
ABD ile Rusya arasında Akdeniz'de savaş uçağı gerginliği

ABD ile Rusya arasında Akdeniz'de savaş uçağı gerginliği

Rus savaş uçağının Akdeniz'de konuşlanan ABD donanmasına ait keşif uçağının yolunu kesmesi Moskova ile Washington arasında gerginliğe neden oldu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD’nin yüksek hızdaki Rus savaş uçağının, Akdeniz'de bir ABD donanma keşif uçağının yolunu keserek tehlike yarattığı iddialarına Moskova’dan yanıt geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, kurallara uyulduğunu ve pilotun sorumlu davrandığını bildirdi.

ABD 6’ncı Filosu dün yayımladığı açıklamada, "Akdeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan P-8A Poseidon uçağımızın yolu, 175 dakikada üç defa bir Rus Su-35 tarafından kesildi. Bunlardan ikisi güvenli olsa da üçüncüsü yüksek hızda doğrudan uçağımızın önünde gerçekleşti, yarattığı türbülans pilotlarımızı ve mürettebatı riske attı" demişti. Açıklamada Rus uçağının uluslararası hava sahasında uçsa da sorumsuz davrandığı belirtilmişti. ABD uçağının Rus uçağını provoke etmediğinin de altı çizilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise savaş uçağının sorumsuzca hareket ettiği iddiasını reddetti. Bakanlık, Rusya’nın Suriye kıyısındaki Tartus Deniz Üssü’ne bir uçağın yaklaştığının tespit edildiğini bildirdi. Bunun önünü kesmek için bir Su-35 uçağının gönderildiği, uçağın ABD’ye ait olduğunun belirlenmesi üzerine, Su-35’in geri döndüğü belirtildi.

Rusya, uçuşun güvenli bir mesafeden, uluslararası kurallar çerçevesinde gerçekleştiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler