1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD insan hakları ihlallerine rağmen Mısır'a 200 milyon dolarlık silah satıyor
ABD insan hakları ihlallerine rağmen Mısır'a 200 milyon dolarlık silah satıyor

ABD insan hakları ihlallerine rağmen Mısır'a 200 milyon dolarlık silah satıyor

ABD, Mısır'a yaklaşık 200 milyon dolar değerinde silah satışını onayladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD, Mısır'a yaklaşık 200 milyon dolar değerinde silah satışını onayladı.

Raytheon tarafından üretilen 168 adet "Rolling Airframe" model taktik füzenin 197 milyon dolara Mısır'daki Abdulfettah el Sisi rejimine satılmasına onay verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, füzelerin satın alınması talebinin Mısır Donanması tarafından, Kızıldeniz bölgesindeki savunma kapasitelerini geliştirme amacıyla yapıldığı ifade edildi.

Bakanlık, Mısır Ortadoğu'da ABD'nin önemli bir stratejik ortağı olduğu için satışa onay verildiğini belirtti.

ABD'de Donald Trump'ın ardından başkan olarak seçilen ve 20 Ocak'ta göreve başlayan Joe Biden, insan hakları ihlalleri sebebiyle bazı ülkelere silah satışını askıya alma yönünde kararlar vermişti.

Bu kapsamda Biden yönetimi, Yemen'deki savaş sebebiyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne silah satışlarını gözden geçireceklerini ifade etmişti.

Mısır'da darbeyle iş başına gelen Sisi yönetiminin, ülkede yaygın insan hakları ihlallerine imza attığı biliniyor. Buna karşın ABD'nin Mısır'a siyasi, maddi ve askeri desteğinin sürdüğü göze çarpıyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler