1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD 'kapalı oturumda' İran'ı konuşacak
ABD 'kapalı oturumda' İran'ı konuşacak

ABD 'kapalı oturumda' İran'ı konuşacak

Trump yönetiminin üst düzey isimleri kapalı oturumda Kongre üyelerine, İran’ın Ortadoğu’daki nüfuzuna ilişkin bilgiler verecekler.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Trump yönetiminin üst düzey isimleri, bugün kapalı oturumda Kongre üyelerine, İran’ın Ortadoğu’daki nüfuzuna ilişkin bilgiler verecekler. Söz konusu brifingte konuşacak isimler arasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Savunma Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Patrick Shanahan ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford olacak.

Üst düzey isimler, aralarında iki Suudi petrol gemisinin de bulunduğu tankerlere yönelik saldırıların ardında İran’ın olduğuna dair ABD'li yetkililerin, şüphelerini dile getirmelerinin ardından Kongre üyeleriyle bu konuda da bilgiler paylaşacaklar.

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada da İran’ın düşmanca yaklaşımlarına en sert şekilde tepki verileceğini söylemişti. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Trump açıklamalarına Twitter hesabından paylaştığı ve Büyük İskender’in sözlerinden de alıntı yaptığı mesajıyla “Saygı göstermeyi deneyin, işe yarar” diyerek karşılık verdi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan brifing aldıktan sonra yaptığı açıklamada “Geride kalan birkaç hafta süresince İran’ın petrol boru hatlarına ve diğer ülkelerin gemilerine saldırdığı ve ABD'nin Irak’taki çıkarlarına yönelik tehdit oluşturduğu çok net” açıklamasını yaptı. Graham, Twitter hesabından paylaştığı mesajında da “Hata ABD'nin ya da başka bir ülkenin değil, İran’ındır. İran ABD'li personele ya da ABD'nin çıkarlarına yönelik tehditlerini harekete geçirirse buna ezici bir askeri karşılık vermeliyiz. Taviz vermeyin Sayın Başkan” ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü de Demokrat Senatör Tim Kaine ise “ABD'nin şu an Ortadoğu’da başka bir savaşa girişmesi deliliktir. İran'la savaş son derece yıkıcı olur. Benim görüşüme göre Başkan istedi diye İran’la savaşa girmek anayasaya aykırıdır. Savaş kararını Kongre verir, Başkan değil. Bir dizi provokasyonla savaşın kaçınılmaz olduğu konusunda bizleri yanıltmak Başkan’ın işi değildir” dedi.

Demokrat Senatör Chris Murphy de Twitter hesabından “Kimse İran’ın yaptıklarını savunmamalı. Yıllardır kontrolden çıkmış durumdalar. Aptalca savaşlar tarafların yanlışlıkla karşı tarafın eylemlerinin saldırgan ya da proaktif olduğuna inandığında başlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD 5. Filosu, Umman Denizi'nde devriye ve tatbikatlarını arttırdığını açıkladı. Pentagon ayrıca bölgeye bombardıman uçakları yolladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler