1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD Kongresi Hong Kong'a 'desteği' onayladı
ABD Kongresi Hong Kong'a 'desteği' onayladı

ABD Kongresi Hong Kong'a 'desteği' onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Senatosu’ndan geçen ve Hong Kong’daki protestolara destek veren yasa tasarılarını onayladı.

Deutsche Welle
A+A-

ABD Kongresi’ni oluşturan iki meclisten biri olan Temsilciler Meclisi Hong Kong’daki protestoculara destek veren yasa tasarısını onayladı. Daha önce ABD Senatosu tarafından da onanan tasarılar ABD Başkanı Donald Trump’ın imzalaması halinde yasalaşarak yürürlüğe girecek.

ABD Başkanı’na yakın bir isim Trump’ın veto yetkisini kullanmayı düşünmediğini ve yasayı imzalama niyetinde olduğunu söyledi. Yasanın her iki meclisten de geçmiş olması da veto ihtimalinin düşük olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Trump’ın yasayı onamak için Pazar günleri hariç olmak üzere 10 günlük süresi bulunuyor.

"Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" adını taşıyan tasarıyla birlikte Washington insan hakları ihlallerinden sorumlu olan kişilere yaptırım uygulayabilecek. Ayrıca dışişleri bakanlığının yıllık raporlarında Çin’in güvence altına aldığı özerklik haklarına riayet edip etmediği incelenecek. İkinci bir yasa tasarısında ise Hong Kong'a güvenlik güçlerinin kullanacağı göz yaşartıcı gaz, plastik mermi, TOMA ve kelepçe ihracatı yasaklanıyor.

Pekin'den tepki

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ise yasa tasarılarının "Çin'in içişlerine açık bir müdahale" olduğunu söyledi. Vang Çin'in "Hong Kong'un refahı ve istikrarına zarar verme girişimlerine asla izin vermeyeceğini, ‘tek ülke, iki sistemin' başarılı olmaya devam edeceğini" belirtti.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler