1. HABERLER

  2. ASYA

  3. ABD'den Çin karşıtı Hong Konglu göstericilere destek
ABD'den Çin karşıtı Hong Konglu göstericilere destek

ABD'den Çin karşıtı Hong Konglu göstericilere destek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin'i Hong Kong'un hak ve özgürlüklerini kısıtlamakla suçladı.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin'i Hong Kong'un hak ve özgürlüklerini kısıtlamakla suçladı.

Çin politikası üzerine konuşan Pence, ticaret savaşlarına ve Hong Kong'daki protestolara değindi. Pekin ile Washington arasında yapılacak görüşme öncesinde açıklama yapan başkan yardımcısı, ticaret savaşlarına dair, ABD'nin en büyük ekonomik rakibi Çin ile karşı karşıya gelme niyetinde olmadığını söyledi.

Pence aylardır şiddetli eylemlere sahne olan Hong Kong ile ilgili "Orada yaşananlar Çin'in özgürlükleri kuşattığında meydana gelebileceklerin canlı bir örneği." diye konuştu. ABD'nin Hong Konglu eylemcilerin yanında olduğunu da belirten Pence, Pekin'in son dönemde Hong Kongluların uluslararası anlaşmalarla garanti altına aldığı hak ve özgürlüklere müdahalesini artırdığını savundu.

"Nike ve NBA, Hong Konglulara destek olan Morey'e sahip çıkmadı"

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA ve spor firması Nike da Pence'in gündemindeydi. Pence, Houston Rockets takımının Genel Müdürü Daryl Morey'in Hong Kong gösterileriyle ilgili açıklamalarına tepki gösteren NBA'yi ve Nike firmasını Çin'in tarafında olmakla suçladı.

"İfade özgürlüğü haklarını kullanarak sık sık bu ülkeyi eleştiren NBA'in oyuncuları ve yöneticileri, sıra başka toplumların hak ve özgürlüğüne gelince sessizleşiyor" dedi.

Houston Rockets Genel Müdürü Morey, Hong Konglu eylemcilere destek mesajı yayınlamış, NBA bu mesajı "uygunsuz" bulmuştu. Tartışmanın ardından Nike firması söz konusu takımın ürünlerini Çin'deki dükkanlarından kaldırmıştı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler