1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN SAVAŞI

  3. "ABD Taliban ile müzakerelere tekrar başlamak zorunda"
"ABD Taliban ile müzakerelere tekrar başlamak zorunda"

"ABD Taliban ile müzakerelere tekrar başlamak zorunda"

The Economist, ABD ile Taliban arasında yaklaşık bir senedir devam eden müzakerelerin iptal edilmesine dair bir değerlendirme yazısı yayınladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

The Economist, ABD ile Taliban arasında yaklaşık bir senedir devam eden müzakerelerin iptal edilmesine dair bir değerlendirme yazısı yayınladı.

12 Eylül tarihinde yayınlanan değerlendirmede, ABD'nin Taliban ile görüşmelere devam etmeye mecbur olduğu vurgulandı.

Taliban'ın "Zamanın kendilerinden yana olduğunu" düşündüğünü savunan değerlendirmede, hareketin bu sebeple büyük tavizler vermeyeceği ifade edildi. Buna ek olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek seçimlerden önce Afganistan'da "zafer ilan etmek" istediğinin ve bu sebeple ülkeden anlaşma olmadan da çekilebileceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Yazıda "Savaşın yalnızca silahlarla kazanılamayacağı, ABD ülkede 100 bin asker bulundursa dahi Taliban'ı tamamen ortadan kaldıramayacağı" düşüncesi savunulurken, ABD'nin anlaşmasız çekilmesinin de daha olumsuz sonuçlara yol açabileceği dile getirildi.

The Economist'e göre ABD'nin tek çaresi, askeri bir zafer imkansız, geri çekilme ise olumsuz olacağından, tek çıkar yol Taliban ile müzakerelere devam etmek.

ABD-Taliban görüşmeleri

ABD ile Taliban, 2018 yılının Ekim ayından bu yana Afganistan barış süreci kapsamında görüşmeler gerçekleştiriyor.

ABD Başkanı Donald Trump 9 Eylül'de sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında Taliban ile yürütülen barış görüşmeleri sürecinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Taliban, anlaşma için her şey hazırken Trump'ın görüşmeleri iptal ettiğini açıkladığını, bunun en çok ABD'ye zarar vereceğini ve kararın ABD'nin barış karşıtı politikasını ifşa ettiğini ifade etmişti.

Taliban ABD'nin bu kararı aldığına pişman olacağı yönünde bir açıklama yapmıştı.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler