1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD: Taliban'ın meşruiyet kazanması için bunu hak etmesi gerekiyor
ABD: Taliban'ın meşruiyet kazanması için bunu hak etmesi gerekiyor

ABD: Taliban'ın meşruiyet kazanması için bunu hak etmesi gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban’ın uluslararası meşruiyeti ve desteği "hak etmesi gerektiğini" söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Taliban'ın uluslararası meşruiyeti ya da desteği "hak etmesi gerektiğini" söyledi.

ABD'nin Almanya'daki hava üssü Ramstein'ı ziyaret eden Blinken burada Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile biraraya geldi. İki bakan görüşmenin ardından 22 ülkenin yanı sıra NATO, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin katılımıyla bir videokonferans düzenledi.

Blinken toplantı sonrası yaptığı açıklamada Taliban'ın Salı günü ilan ettiği yeni Afgan hükümetinin "kesinlikle kapsayıcılık testini geçemediğini ve son derece sıkıntı verici bir geçmiş kaydı olan kişileri içerdiğini" söyledi.

"Taliban uluslararası meşruiyet ve destek arıyor" diyen Blinken "Herhangi bir meşruiyetin, herhangi bir desteğin hak edilmesi gerekiyor ve bunu bugünkü oturuma katılan herkesten duyduk" dedi.

Blinken, ABD'nin Taliban'a ve yeni hükümete yaklaşımının "ulusal" ve ABD "yasalarıyla tamamen uyumlu" ortaklarının çıkarlarına dönük olacağını söyledi.

Blinken ve Maas Taliban'dan Afganların özgürce seyahat edebilmelerine izin verme ve kadınlar dahil olmak üzere vatandaşların temel haklarına saygı gösterme gibi taleplerde bulundu. Ayrıca Taliban'dan Afgan topraklarının saldırılar düzenlemek üzere kullanılmamasını güvence altına alması, misillemede bulunmaması ve insani yardımlara izin vermesi istendi.

Maas: Uluslararası tecrit Taliban'ın yararına değil

"Uluslararası tecridin kendi yararına olmadığını Taliban bilmeli" diyen Maas, Afganistan'a sırt çevirmenin de kimsenin çıkarına olmadığını söyledi ve uluslararası toplumun grup üzerinde etkili olmak için sahip olduğu imkanları kullanması gerektiğini belirtti.

Maas Afgan hükümetinin diplomatik olarak tanınıp tanınmayacağına ilişkin "Şu anda bunu görmüyorum" diye konuştu.

Kaynak: DW Türkçe

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler