ABD: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinden kaygılıyız

ABD: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinden kaygılıyız

ABD Dışişleri Banakı Antony Blinken, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden kaygılı olduklarını dile getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde katıldığı oturumda, Joe Biden yönetiminin dış politika önceliklerini anlattı.

Türkiye meselesine de değinen Blinken, oturumda, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeleri ve Türkiye'nin bölgedeki sorunların çözümü için Avrupa Birliği ile son dönemdeki girişimlerini yakından takip ettiklerini belirtti. ABD'li bakan bu çabaları desteklediklerinin altını çizdi.

Türkiye'nin son bir yıl içinde Doğu Akdeniz'deki bazı eylemlerinden kaygı duyduklarını ve Ankara'nın bazı durumlarda 'Yunanistan'a karşı provokatif eylemlerde bulunduğunu' dile getiren Blinken, bölgedeki sorunların çözümünün kışkırtıcı eylemlerle ve askeri yöntemlerle değil ancak diplomatik yollarla olabileceğini söyledi.

Son haftalarda Doğu Akdeniz konusunda olumlu gelişmeler yaşandığını kaydeden Blinken, "Türkiye'nin, daha yapıcı bir şekilde adım atılması noktasında AB ve diğer ülkelerle temasa geçmesiyle bölgede tansiyonun düştüğü görülüyor. Bunu destekliyoruz ve bu tür adımların bu istikamette atılabilmesine yardım etmeye devam edeceğiz." dedi.

"Türkiye'nin NATO taahhütlerini, uluslararası hukuku ve Yunanistan'ın hava sahasını ihlal eden provokatif eylemlerini eleştirdik." diyen Blinken, "ABD, Doğu Akdeniz'de istikrarın sağlanması ve tüm tarafların egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunması konusunda dikkatlidir. Bölgede ortaya çıkan anlaşmazlıklar askeri ve provokatif yollarla değil, barışçıl bir şekilde diplomatik yollarla çözülebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Kıbrıs'ta iki toplumlu federasyonu destekliyoruz"

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak da, ABD'nin adayı "iki bölgeli-iki toplumlu bir federasyon" olarak yeniden birleştiren kalıcı bir çözüme destek vereceğini aktardı.

Blinken, "Birleşmiş Milletler'in (Kıbrıs meselesindeki) kritik rolünü desteklemenin yanı sıra bu olasılığı geliştirmek için çaba sarf edeceğiz. Ayrıca bu çabaya doğrudan Amerikan katılımını gerçekleştireceğiz. Amerikan diplomasisinin meseleye tümüyle müdahil olduğunu göreceksiniz." ifadesini kullandı.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.