ABD Uzay Kuvvetleri ülke dışındaki ilk birliğini Katar'da konuşlandırdı

ABD Uzay Kuvvetleri ülke dışındaki ilk birliğini Katar'da konuşlandırdı

ABD Uzay Kuvvetleri, ülke dışındaki ilk birliğini Arap Yarımadası'nda konuşlandırdı.

ABD Uzay Kuvvetleri, ülke dışındaki ilk birliğini Arap Yarımadası'nda konuşlandırdı. 20 askerden oluşan hava filosu Katar'daki El Udeid Hava Üssü'ne gönderildi.

El Udeid'deki Uzay Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin komutanı Albay Todd Benson, "Diğer ulusların çatışmayı uzaya yaymak için son derece saldırgan bir şekilde hazırlıklara başladığını görmeye başladık. Rekabet edebilmeli, tüm ulusal çıkarlarımızı savunmalı ve korumalıyız" şeklinde konuştu.

Eylül ayı başlarında 20 ABD Hava Kuvvetleri askerinin El Udeid'deki yemin töreninin ardından Uzay Kuvvetleri'ne girdiği belirtildi. Yakın zamanda çok sayıda askerin "merkez uzay operasyonları" birimine katılacağı bildirildi.

2020 baharında İran Devrim Muhafızları Ordusu ilk askeri uydusunu uzaya başarıyla fırlattığını açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump hükümeti, İran'ın uzay ajansını uyduları yörüngeye yerleştirmek için sivil bir program kapsamında balistik füzeler geliştirmekle suçlayarak yaptırım uygulamıştı.

İran yıllardır yabancı medya kuruluşlarının ülke içinde yayın yapmasını engellemek için radyo ve uydu sinyallerini karıştırmakla suçlanıyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi, Basra Körfezi'nden geçen ticari hava araçlarının İran tarafından parazit ve sinyal karıştırma gibi müdahalelere maruz kalabileceği uyarısında bulunuyor.

"Star Trek" göndermesi

ABD ordusunun en yeni kolu olan Uzay Kuvvetleri, 2019 yılında Trump döneminde kuruldu.

ABD Uzay Kuvvetleri'nin logosu, kült televizyon dizisi "Star Trek" (Uzay Yolu) logosuyla benzerliği nedeniyle sosyal medyada "uzay savaşları" şakalarının hedefi oldu.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.