1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD ve YPG'den Bağuz'da sivil katliamı: 'Bir haftada 2 bin kişi öldü'
ABD ve YPG'den Bağuz'da sivil katliamı: 'Bir haftada 2 bin kişi öldü'

ABD ve YPG'den Bağuz'da sivil katliamı: 'Bir haftada 2 bin kişi öldü'

ABD ve müttefiki YPG/PKK güçlerinin Suriye'nin doğusunda IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD ve müttefiki YPG/PKK güçlerinin Suriye'nin doğusundaki Bağuz bölgesinde IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

"Bir haftada 2 bine yakın sivil öldürüldü"

Bölgeden haber aktarımı yapan 'Zaman Alwasl'in haberine göre, ABD ve YPG güçlerinin Suriye'nin doğusunda devam ettirdiği saldırıda son bir haftada 2 bine yakın sivil yaşamını yitirdi.

YPG güçleri tarafından yoğun olarak karadan bombalandığı belirtilen bölgede, tahliye edilmeyen siviller, IŞİD savaşçıları ve aileleri küçük bir bölgede kuşatma altına alınmış durumda.

ABD öncülüğündeki koalisyonun da bölgeyi yoğun olarak havadan hedef aldığı belirtilirken, sivillerden ölenlerin sayısının daha da yüksek olabileceği belirtiliyor.

YPG: Çatışmalar sürüyor

ABD destekli YPG/PKK güçleri, Suriye'nin doğusunda IŞİD elindeki bölgelerin tamamen ele geçirildiği bilgisini yalanladı.

YPG medya yetkililerinden biri, Bağuz çadır kamplarında çatışmaların devam ettiğini ifade etti.

Yerel kaynaklar da Bağuz'un tamamen ele geçirildiği haberinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

ABD destekli YPG güçleri 10 Eylül 2018 tarihinde Deyrizor kırsalında IŞİD'in varlık gösterdiği bölgelere yönelik operasyon başlatmıştı.

Bölgede IŞİD'in kontrol ettiği alan daralırken, birçok IŞİD savaşçısı YPG güçlerine teslim olmuştu.

"Siviller halen bölgede"

ABD ve YPG güçlerinin ağır hava ve kara bombardımanından kaçan çok sayıda sivil, çatışmaların şiddetlendiği dönemde Fırat Nehri'nin kıyısısında çadır kent kurmuştu. ABD destekli güçlerin kara bombardımanıyla bu çadır kenti de hedef aldığı aktarılmakta.

Kaynak: Mepa News

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler