Suriye'de YPG kamplarında tutulan kadın ve çocuklar insani krizin pençesinde

Suriye'de YPG kamplarında tutulan kadın ve çocuklar insani krizin pençesinde

Suriye'nin doğusunda IŞİD mensuplarının ailelerinin tutulduğu El Hol kampında büyük bir insani kriz yaşanıyor.

Suriye'nin doğusunda IŞİD mensuplarının ailelerinin tutulduğu El Hol kampında büyük bir insani kriz yaşanıyor.

Suriye'de IŞİD'in elindeki tüm toprakların ele geçirilmesinin ardından, IŞİD mensuplarının eşleri ve çocukları bölgede ABD destekli YPG güçlerinin kontrolündeki kamplarda tutuluyor.

Son olarak 21 Mart tarihinde IŞİD'in elinde Baguz'un YPG tarafından ele geçirilmesiyle Suriye'de IŞİD'in kontrolü fiili olarak son bulmuştu.

Baguz'da sıkışan çok sayıda kadın ve çocuk da bölgeden çıkarılarak gözaltı kamplarına yerleştirildi. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşayabileceği biçimde inşa edilen kampta şu an 70 binin üzerinde kadın ve çocuk bulunuyor.

Kamplar arasında en büyük insani krizin yaşandığı yer ise Baguz'dan gelenlerin toplandığı El Hol kampı. Söz konusu kampta temel ihtiyaç maddelerine ve tıbbi yardıma erişim oldukça kısıtlı durumda. Savaş nedeniyle yaralanan kadın ve çocuklar tedavi edilemezken, kamplarda doktor da mevcut değil.

Bölgedeki muhabirlerin aktardığına göre, kampta bulunan siviller Baguz'daki çatışmalar esnasında sadece bir günde 2 bin kişinin öldürüldüğünü ifade ediyor. Çatışmalar sona erdikten sonra bölgeye medya girmeden cesetler ortadan kaldırıldı.

Baguz'dan çıkarılmalarının ardından bugüne kadar 169 çocuk açlık, hastalık ve yaralar sebebiyle hayatını kaybetti.

Bölgedeki insani kriz ise dünya kamuoyunun gündeminde değil. Batılı hükümetler, vatandaşları olan kadın ve çocukları almayı reddederken, kampların sakinleri olan kadın ve çocuklar temel imkanlardan dahi yoksun durumda hayata tutunmaya çalışıyor.

Kaynak: Mepa News

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.