1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'den Rusya'ya yaptırım tehdidi
ABD'den Rusya'ya yaptırım tehdidi

ABD'den Rusya'ya yaptırım tehdidi

ABD, Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde yer alan Rus şirketlere yönelik, yakın gelecekte yaptırımların devreye alınacağını duyurdu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Rus doğalgazını Almanya'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde yer alan şirketlere yönelik çok uzak olmayan bir gelecekte yaptırımların devreye alınacağını söyledi.

Kuzey Akım 2 boru hattı projesi ABD ve bazı doğu Avrupa ülkeleri tarafından yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Eleştirilerin nedeni bu hattın devreye alınmasının Avrupa Birliği’ni Rus gazına daha fazla bağımlı hale getirecek olması.

ABD Enerji Bakanı Perry, Ukrayna’daki temasları sırasında yaptığı açıklamada “Kuzey Akım 2 hattına karşı ABD'nin muhalefeti sürüyor. ABD'de Temsilciler Meclisi ve Senato’dan bir yasa geçerek Başkan’ın önüne gidecek ve Başkan da o yasayı imzalayacak. Bu yasayla Kuzey Akım 2 boru hattıyla ilgili yaptırımlar devreye girecek” dedi.

Kremlin’den bu açıklamalara yanıt geldi. Rusya, Almanya’ya uzanacak olan boru hattıyla ilgili olarak ABD'nin tavrını, rekabet kurallarına aykırı ve Moskova ve Avrupalı ülkeler tarafından kabul edilemez olarak niteledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov telekonferans aracılığıyla gazetecilerin sorularını yanıtlarken “ABD'nin bu davranışı sadece bizim açımızdan değil, diğer birçok Avrupalı ülke tarafından da kabul edilemez” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler