1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. ABD'den Venezuela'ya müdahale sinyali: "Harekete geçeceğiz"
ABD'den Venezuela'ya müdahale sinyali: "Harekete geçeceğiz"

ABD'den Venezuela'ya müdahale sinyali: "Harekete geçeceğiz"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Venezuela'da demokrasiyi desteklemek için harekete geçeceğini belirtti.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Şimdi umutsuz Venezuela halkının ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçme zamanı. Özgürlük için mücadelesini sürdürenlerle dayanışma içindeyiz" ifadelerini kullanarak ABD'nin Venezuela'daki barışçıl girişimlere karşı çıkanlara yönelik harekete geçeceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Maduro'nun haydutları"

"Maduro'nun insani yardımların Venezuela'ya ulaşmasına izin vermemesini kınıyoruz. ABD, Maduro'nun haydutları tarafından gerçekleştirilen Venezuela'daki sivillere yönelik saldırıları kınıyor. Saldırılar ölüm ve yaralanmalarla sonuçlandı. Saldırılar nedeniyle ölenlerin ailelerine en derin saygılarımızı ve üzüntülerimizi iletiyorum."

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in pazartesi günü Kolombiya’nın başkenti Bogota’da yapılacak Lima Grubu toplantısında, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ile görüşeceği açıklandı.

Söz konusu görüşme, çoğu Batı ülkesi tarafından Venezuela'nın meşru devlet başkanı olarak tanınan Guaido’ya ABD’nin desteğinin devam etmesi olarak yorumlandı.

ABD’nin gönderdiği insani yardımları taşıyan konvoyların ülkeye girişinin Maduro’ya bağlı ordu tarafından engellenmesi sırasında çatışmalar yaşandı. Güvenlik güçleri, Kolombiya’yı Venezuela'ya bağlayan Simon Bolivar Köprüsü'nde molotof kokteyli ve taş atan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler