1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD'li senatörden 'Türkiye'ye yaptırım' çağrısı
ABD'li senatörden 'Türkiye'ye yaptırım' çağrısı

ABD'li senatörden 'Türkiye'ye yaptırım' çağrısı

ABD'li Senatör Robert Menendez, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istedi.

A+A-

ABD'li Demokrat Senatör Robert Menendez, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya bir mektup göndererek çağrıda bulunan senatör, "Doğu Akdeniz bölgesinin istikrarı için ABD'nin Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail ile ilişkileri elzem. Ancak son aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan ve Rum ortaklarımıza karşı saldırılarını artırarak hem bölgenin istikrarını hem de ABD çıkarlarını tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in Libya'ya yönelik silah ambargosunu deldiğini" savunan Menendez, Ankara'nın Libya ile vardığı anlaşma ile sadece Yunanistan ve Kıbrıs'ın egemenliğini değil, uluslararası hukuku da "ihlal ettiğini" yazdı.

Erdoğan'ın "Türkiye düşmanı" olarak tanımladığı Demokrat senatör mektubunda, "ileride Türkiye'yi demokratik ve yapıcı bir NATO müttefiki olarak görmeyi içtenlikle umuyorum ancak saldırganlık karşısında çıkarlarımızı ve ortaklarımızı korumak için kendi hukukumuzdan yana olmalıyız" dedi.

Menendez konuyla ilgili bir röportajında ise, "Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesine yönelik ihlaller, Yunan adalarına benzer tehditler, son olarak Fransız gemisinin dahil olduğu olayda gördüğümüz saldırganlık... Tüm bunlar bence kontrolden çıkmış, dokunulmazlığı varmışcasına istediğini yapan bir ülkeye işaret ediyor. Yapmamalılar, yapamamalılar. Yönetim, Türkiye'deki ilgili kurumlara karşı yaptırım uygulamalıdır" diye konuştu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler