1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'li yetkili: Türkiye'nin Suriye'ye operasyon yapmasına gerek yok
ABD'li yetkili: Türkiye'nin Suriye'ye operasyon yapmasına gerek yok

ABD'li yetkili: Türkiye'nin Suriye'ye operasyon yapmasına gerek yok

ABD'li bir yetkilinin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyon görüşmelerinin yapılmadığını ve böyle bir şeye gerek olmadığını söylediği aktarıldı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Amerika ve Türkiye arasında Suriye’de olası bir güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin görüşmeler devam ederken, Amerikalı bir yetkiliden konuyla ilgili açıklama geldi. Reuters’a konuşan yetkili Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonun Türkiye’yle görüşülmediğini belirtti, Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyona ihtiyaç duyulmadığını düşündüğünü söyledi.

Türk basınında bir süre önce yer alan haberde Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Ankara’nın Amerika ve Rusya’ya Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG kontrolundeki bölgeye olası bir operasyonu görüştüğüne ilişkin sözlerine yer verilmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ve ismini vermeyen Amerikalı yetkili ise “Amerika Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye ile olası bir operasyonu görüşmüyor” dedi.

Söz konusu yetkili, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek bir güvenlik mekanizması ya da “güvenli bölge” oluşturulması konusunda çok kez görüşmelerde bulunduk. Güvenlik mekanizmasının ayrıntıları görüşülüyor ve geliştiriliyor. Ancak ABD açısından mekanizma Türkiye’nin bir operasyon yapmasını gerektirmiyor” şeklinde konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler