ABD'nin Afganistan'daki asker sayısı ilk kez NATO'nun gerisinde kaldı

ABD'nin Afganistan'daki asker sayısı ilk kez NATO'nun gerisinde kaldı

ABD'nin Afganistan'daki askeri sayısı, NATO üyesi diğer ülkelerin toplam asker sayısının gerisinde kaldı.

ABD'nin Afganistan'daki askeri sayısı, NATO üyesi diğer ülkelerin toplam asker sayısının gerisinde kaldı.

29 Şubat 2020'de Taliban ile imzaladığı Doha Anlaşması'nın ardından Afganistan'dan çekilmeyi taahhüt eden ABD, ülkeden askerlerini çekmeyi sürdürüyordu. Bu kapsamda son asker çekmelerin ardından Afganistan'da yaklaşık 4 bin ABD askeri kaldı. ABD, Ocak ayı ortasında ise asker sayısını 2 bin 500'e düşürecek.

Ülkede halihazırda toplam 11 bin yabancı asker mevcut, bunların 4 bini ABD ordusuna, 7 bini ise diğer ülkelerin ordularına mensup. Son asker çekme kararları ile beraber 2001 yılında başlayan işgalden bu yana ilk defa ABD askerlerinin sayısı diğer NATO ülkelerinin asker sayısının gerisinde kalmış oldu.

ABD'nin ardından ülkede en çok asker bulunduran ülkeler Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya. Bu üç ülkenin her birinin Afganistan'da yaklaşık 900-1000 civarında askeri bulunuyor.

ABD 2001 yılında NATO'nun, ittifak üyesi ülkelerden biri saldırıya uğrarsa tüm ülkelerin saldırıya uğramış gibi tepki vermesini öngören 5'inci maddesinin uygulanmasını istemişti. 11 Eylül 2001 saldırıları ardından ABD Afganistan'a başlattığı saldırıda NATO üyesi diğer ülkeleri de bu madde paralelinde yardıma çağırmış, NATO tarihi boyunca bu kararı uygulayan ilk ve tek ülke olmuştu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.